18 C
Bistrița
marți, august 18, 2026

Șî noi vom avea autostradă!? După protestul #Șîeu, trei autostrăzi, printre care și Autostrada Nordului, au primit aprobarea Senatului!

Se umple România de autostrăzi după protestul #Șîeu. Lucrările la varianta ocolitoare Bacău au început în ziua protestului. Ieri, Senatul a aprobat investițiile pentru încă trei autostrăzi. Printre beneficiari, #șînoi vom avea Autostrada Nordului.

S-a făcut mare vâlvă cu protestul pașnic #șîeu, prin care românii cereau autostrăzi. S-ar părea că dorința cetățenilor a fost auzită. În ziua protestului au început lucrările la varianta ocolitoare Bacău, ce cuprinde și o porțiune în regim de autostradă.

Ieri, s-a făcut încă un pas. Senatul a aprobat investițiile pentru încă trei autostrăzi. E vorba de autostrada București – Brașov, autostrada Brașov – bacău și Autostrada Nordului, care va trece și prin Bistrița.

Autostrada București – Brașov are termen de execuție trei ani de zile, fiind votată cu 82 de voturi pentru.

Potrivit proiectului legislativ iniţiat de parlamentari din toate partidele politice, termenul de execuţie a obiectivului de investiţii Autostrada Braşov-Bacău este de cinci ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi. Aceasta va fi finanțată de la bugetul de stat prin Ministerul Transporturilor.

„Autostrada Nordului” a fost adoptată de senatori cu 72 de voturi „pentru” şi o abţinere,deși Comisia pentru transporturi a emis un raport de respingere a acestuia.

Traseul Autostrăzii Nordului începe de la Vama Petea și continuă Satu Mare – Baia Mare – Dej – Bistriţa – Vatra Dornei – Suceava. Termenul de execuție este de patru ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi.

Mai multe despre Autostrada Nordului puteți reciti AICI:

VIDEO: O autostradă pentru toți bistrițenii care vor să ajungă mai repede în Germania…?!

Camera deputaților este for decizional și în funcție de votul primit proiectele se vor realiza în viitorul apropiat sau nu.

 

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, în Bistrița: AOP Restaurant angajează barman pentru grădina de vară

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița: Transmixt și Supercom angajează șoferi profesioniști. AOP Restaurant caută barman pentru grădina de vară. Clinica Sanovil caută un asistent medical generalist și o infirmieră, iar la Kreativ Metal se caută lăcătuș. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Hotel Metropolis, Supercom, Clinica Sanovil. Se caută asistent medical, inginer proiectare, lăcătuș mecanic, maseur

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Supercom, unde este nevoie de șoferi profesioniști. Hotel Metropolis angajează personal. Clinica Sanovil caută un asistent medical generalist și o infirmieră. Se fac angajări și la Kreativ Metal, Amicii Building, Eurocompozite sau INST NISTOR. Oferta completă, mai jos:  

Supercom angajează șoferi profesioniști: NOI locuri de muncă la Clinica Sanovil, Crama Jelna, Kreativ Metal

SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști, iar la Clinica Sanovil este nevoie de asistent medical generalist și infirmieră. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Hotel Metropolis, Amicii Building, Eurocompozite și compania INST NISTOR. Oferta completă, mai jos: