Judecătorii au dat sentința într-un caz de malpraxis ce a avut loc în 2014. Andrei A. J. a primit un diagnostic greșit, care a dus la leziuni cerebrale grave. Instanța a decis ca Spitalul Județean de Urgență Bistrița-Năsăud să plătească daune de un milion de euro, plus o plată lunară.
Un bistrițean a fost diagnosticat greșit în 2014, atunci când acesta a ajuns la Urgențe, la Spitalul Județean, cu dureri în zona coastelor. Conform Europaliberă, Andrei A.J. a ajuns la spital în noaptea de 3 mai.
„La câteva minute după internare, a primit ser fiziologic, Algocalmin, Ketonal și Diazepam. O oră și jumătate mai târziu a fost externat fără a primi vreun tratament la domiciliu sau vreo recomandare consemnată în actul de externare.
Medicul urgentist de gardă, I.B., l-a diagnosticat cu „nevralgie intercostală dreapta” – afecțiune cunoscută popular ca junghi”, scrie Europaliberă.
La trei zile distanță, bistrițeanul se întoarce din nou în spital, cu dureri.
„La acea dată, medicul urgentist care l-a preluat a dispus efectuarea unei radiografii toracice, precum și a unui examen cu computerul tomograf (CT). Concluzia radiografiei: pneumonie bazală dreaptă. Completarea examenului CT: suspiciune de empiem şi supuraţie pulmonară dreapta. Adică puroi (infecție) între plămân și torace și în țesutul pulmonar propriu-zis – rezultatul unei infecții severe”, se arată în articol.
Abia după ce a expectorat o cantitate mare de puroi, la trei zile de la internare, pacientul a fost mutat pe ATI, fiind ținut în viață de aparate. Deși se impunea o intervenție chirurgicală, nimeni nu ar fi fost disponibil.
„Au luat mai întâi legătura cu un chirurg din Bistrița, care a spus că nu are locuri ATI pentru a-l prelua. Au încercat apoi la Tg. Mureș, la un alt chirurg, care – menționează hotârârea judecătorească – a precizat că „nu poate accepta transfer deoarece pleacă pentru o săptămână la un congres”.
Medicii de la ATI au recomandat ca pacientului să îi fie efectuată o bronho-aspiraţie cu fibroscopul. Intervenția a eșuat deoarece, în timpul ei, nivelul de oxigen din sânge a scăzut la un nivel critic”, scrie Europa Liberă.
Acestă intervenție a dus la agravarea drastică a stării de sănătate a lui Andrei A.J.
„În raportul IML s-a menţionat faptul că «drenajul pleural a fost ineficient» şi că «tubul de dren a fost incorect plasat», ceea ce a condus la apariţia de complicaţii suplimentare, inclusiv pneumoperitoneu. (N.r. pneumoperitoneu înseamnă apariția aerului între peretele abdominal și organe, care apare de regulă prin perforație) Nu s-a găsit o altă explicaţie fiziopatologică a apariţiei pneumoperitoneului masiv după efectuarea pleurotomiei, decât poziţionarea defectuoasă a tubului de dren”, se arată în hotărârea judecătorilor bistrițeni.
Ulterior, familia lui Andrei a cerut ca acesta să fie transferat, pe propria răspundere, la o clinică din Târgu Mureș. Acolo, în comă indusă, medicii au reușit să îi curețe plămânii de infecție.
Doar că după ce l-au scos din coma indusă, familia a aflat cel mai crunt diagnostic: encefalopatie hipoxică.
„Efectele lipsei de oxigenare a creierului: „Tetrapareză spastică cu predominența hemiparezei stângi; sindrom cerebelos nesistematizat; tulburare cognitivă severă.” În traducere liberă, bărbatul, în vârstă azi de 45 de ani, nu se mai poate îngriji singur. Nu poate merge, nu se poate îmbrăca, nu poate mânca, nu își mai recunoaște partenera de viață, copilul sau părinții. Pacientul este încadrat în grad de handicap grav, cu asistent personal, permanent şi nerevizuibil. Efectele sunt ireversibile”, mai scrie sursa citată.
Acesta a fost momentul în care familia a decis să dea în judecată atât medicul care a pus primul diagnostic, cât și spitalul. Instanța a decis că primul control medical a fost făcut superficial. Și că spitalul se face vinovat, ulterior, de lipsa unui chirurg toracic și a unui acord de transfer inter-clinic a pacienților în stare gravă.
Decizia instanței: Plata unui milion de euro
La finalul lunii iunie, judecătorul din Bistrița a decis că medicul și spitalul sunt buni de plată.
„Obligă pârâtul B I, în solidar cu pârâtul S J U B, să achite reclamantului suma de 30.000 euro reprezentând despăgubiri pentru daune morale.
Obligă pârâtul S J U B să achite reclamantului suma de 1.000.000 euro, echivalent în lei la data plăţii, reprezentând despăgubiri pentru daune morale şi prestaţie periodică în sumă de 1.960 lei lunar, ce se va actualiza anual cu indicele de inflaţie, începând cu data pronunţării prezentei hotărâri şi până la ieşirea din starea de nevoie” se arată pe pagina instanței de judecată.
Totodată, judecătorul obligă atât medicul cât și spitalul să îi plătească lui Andrei cheltuielile de judecată.
Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița-Năsăud a făcut apel.
„Am făcut apel, deci procesul e încă pe rol. Așa că nu vă pot da foarte multe detalii. E un caz din 2014 și justiția va face dreptate. Sunt unele lucruri care ne nemulțumesc în decizie, de aceea am și făcut apel. Dar, la urma urmei, ne vom supune deciziei judecătorești. Cei care s-au ocupat atunci de caz nici măcar nu mai sunt în sistem, vom vedea ce va fi.
De aceea în ultimii ani am investit în dezvoltarea spitalului. Ca să nu se mai ajungă la astfel de situații. În ce privește acest caz, nu ne bucură, dar ne vom supune deciziei judecătorești”, a declarat, pentru Bistrițeanul.ro, directorul spitalului, Paul Szekely.
Deși apelul a fost făcut, cauza cel mai probabil se va judeca în toamnă, acum fiind perioada concediilor.