-2.5 C
Bistrița
luni, februarie 2, 2026

Stâlpi de iluminat noi și îngroparea rețelei electrice pe 6 străzi din municipiu!

S-ar putea începe lucrări intense pe șase străzi din municipiu. Se dorește îngroparea rețelei eletrice și înlocuirea stâlpilor de iluminat public. Valoarea proiectului ce se derulează pe un an de zile ajunge la aproape 1,6 milioane de lei.

Pentru o estetică a orașului și o mai bună vizibilitate pe timp de noapte, se dorește îngroparea rețelei electrice și montarea de noi stâlpi de iluminat, pe cât mai multe străzi.

O astfel de lucrare a fost făcută pe strada Colibiței, dar și pe altele din municipiu.

Pe masa consilierilor se va afla un proiect în valoare de aproape 1,6 milioane de lei, ce se va implementa pe o perioadă de un an de zile.

Se dorește:

  • înlocuirea aparatelor de iluminat public existente, cu consum mare de energie, cu aparate de tip LED
  • completarea sistemului de iluminat cu aparate noi de tip LED
  • extinderea sistemului de iluminat în zone în care acesta nu există
  • implementarea unui sistem de telegestiune în vederea eficientizării costurilor

Proiectul prevede iluminarea publică pe o distanță de 2,54 km, unde se vor amplasa 75 de stâlpi de iluminat metalici și 78 de aparate de iluminat cu LED și pregătire pentru telegestiune.

Aceste lucrări se vor face pe străzile Abatorului, Ion Minulescu, Lupeni, Ion Luca Caragiale, Valeriu Braniște și Moșilor.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Deserturi fine și cafea bună vă așteaptă în noua cofetarie cu dichis LuLu Artisan Patisserie, de pe str. C.R. Vivu, din Bistrița!

După ce timp de câțiva ani cei de la LuLu Artisan Patisserie i-au răsfățat pe bistrițeni...

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.

Crama JELNA caută bucătar cu personalitate: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Crama JELNA angajează bucătar cu personalitate. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan, IPROEB sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos: