3.2 C
Bistrița
luni, martie 23, 2026

SURSE: Un tânăr din Bistrița-Năsăud – terorizat și amenințat cu moartea de irlandezi, după ce a fost acuzat pe nedrept de tentativa de viol care a „aprins” Ballymena

Un tânăr de 28 de ani care, se pare, este din Bistrița-Năsăud, a ajuns victimă colaterală în conflictele violente din orașul irlandez Ballymena, după ce a fost considerat suspect în tentativa de viol care a aprins spiritele. Deși acesta a fost eliberat de polițiști după 25 de ore de detenție și nu i s-a adus nicio acuzație, casa i-a fost vandalizată, iar mașina distrusă. În urma amenințărilor primite de familia sa, bărbatul și-a trimis mama, soția și cele două fetițe în România.

Picătura care a umplut paharul a fost o tentativă de viol asupra unei copile de nici 14 ani. Autorii ar fi fost doi adolescenți de 14 ani, de naționalitate română, care au și fost reținuți.

Se pare că intenția adolescenților era să „împartă” copila cu un bărbat, care ar fi în continuare căutat de polițiști.  Pentru scurt timp, suspect în implicarea în acest caz a fost Alex, un tânăr de 28 de ani, care a fost reținut pentru 24 de ore și eliberat ulterior fără nicio acuzație.

Surse Bistrițeanul.ro din comunitatea de bistrițeni din Ballymena spun că tânărul ar fi din Bistrița-Năsăud, mai exact din satul Sângeorzu Nou, comuna Lechința. Acesta locuia acolo cu familia, soția și două fetițe, și era măcelar, la un abator din zonă.

Potrivit Daily Mail, tânărul spune că în timp ce se afla în arest, locuința și mașina i-au fost vandalizate de protestatari. Mașina, cumpărată de curând din banii primiți la nuntă, a fost distrusă, fiindu-i spart parbrizul, îndoită capota, rupte oglinzile.

Bărbatul susține că, după eliberarea din arestul poliției, locuința i-a fost atacată din nou de protestatari, în timp ce se afla înăuntru. Pentru a scăpa, acesta s-ar fi ascuns în pod, ar fi făcut o gaură în acoperiș și ar fi fugit prin spatele clădirii.

După mai multe amenințări inclusiv cu moartea, bărbatul a luat hotărârea să își trimită fetițele, soția și mama în România, pentru a scăpa de furia irlandezilor.

„Am fost acuzat pe nedrept, iar poliția și-a făcut treaba. Dacă aș fi comis faptele de care am fost acuzat, nu aș fi fost eliberat. Locuiesc în Marea Britanie din 2016, de atunci am un loc de muncă. Îmi imaginez prin ce trec părinții fetei care a fost abuzată. Sunt, de asemenea, părinte a două fete și nu-mi imaginez ce aș fi făcut pentru a obține dreptate”, a declarat bărbatul.

Acesta a mai susținut că are dovezi vodeo că a fost acasă cu familia sa întreaga seară când a avut loc presupusa tentativă de viol.

Mai puteți citi:

Mărturiile unui bistrițean care locuiește în Ballymena, cea mai „fierbinte” zonă a Irlandei: „Sunt foarte speriați românii de aici”

Comunitatea de români din Irlanda de Nord cere ajutorul deputatului Robert Sighiartău, în contextul conflictelor violente care vizează imigranții

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

GB Instaplan angajează instalatori și electricieni: NOI locuri de muncă, la Clinica Sanovil, BistriVET, Crama Jelna

NOI locuri de muncă, sunt disponibile la GB Instaplan, care angajează instalatori și electricieni. Clinica Sanovil caută economist, jurist, psiholog și asistent medical generalist. Oferta completă, mai jos:  

Bunătățile Păstrăvăriei RIN, caricaturi, Zuper Coffe și Ansamblul Doruri Reghinene – vă așteaptă cu oferte la Târgul de Nunți ”Magia Nunților” din weekend

Târgul de Nunți ”Magia Nunților”, ediția de primăvară, vă așteaptă în acest weekend la Restaurant Giulia....

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud: Se caută instalatori, electricieni, asistent manager, ingineri

GB Instaplan angajează instalatori și electricieni, iar STEWO Năsăud caută facturist, asistent manager, magazioner și controlor calitate. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Crama Jelna, Clinica Sanovil, Tinu House Art și CAR Bistrita Agenția Credit Plan. Oferta completă, mai jos: