8.7 C
Bistrița
joi, decembrie 11, 2025

„Tariful” minim perceput de Ioan Borș fermierilor: 500 de lei. Primea și pălincă sau vinars

Șeful Gărzii de Mediu Bistrița-Năsăud, Ioan Borș, a fost reținut pentru 24 de ore și ulterior arestat preventiv, fiind cercetat pentru luare de mită, în formă continuată. Potrivit stiripesurse.ro, „tariful” minim perceput fermierilor la care se efectuau controale era de minim 500 de lei, însă acesta primea și importante cantități de băuturi alcoolice.

Ioan Borș, șeful Gărzii de Mediu Bistrița-Năsăud, a fost reținut pentru 24 de ore. Ieri, el a fost prezentat Tribunalului Cluj cu propunere de arestare preventivă.

Judecătorii clujeni au hotărât ca acesta să fie arestat preventiv pentru 20 de zile, fiind cercetat pentru luare de mită, în formă continuată.

Surse judiciare afirmă pentru autorul acestui material că „tariful” minim al directorului în bani față de fermierii la care se efectuau controale ar fi fost de minimum 500 de lei în bani, dar el primea de asemenea importante cantități de pălincă sau de vinars.

Foloasele respective ar fi fost pretinse și primite de inculpat în sediul instituției pe care o conducea, sub pretextul că vor fi remise mai departe către subalternii săi pentru ca aceștia să nu se mai deplaseze în teren în vederea efectuării controalelor de mediu asupra obiectivelor”, informează stiripesurse.ro.

Mai multe detalii puteți afla de aici:

Șeful Gărzii de Mediu, Ioan Borș, arestat! Este acuzat de DNA că fi luat mită de la mai multe persoane

ARTICOLE SIMILARE

4 COMENTARII

  1. Păi n-o’!!! 1 litru de jinars bun de pome cam 40 lei fără TVA !!!!
    2 bidoane de 5 litri cam acolo bat!!! Lui îi ajungeau 2…. Hai maximum 2 bidoane/luna!!!
    Dar restul clar se duceau la anumiți subalterni … poate chiar ca “cadouri” date de el mai departe…

  2. İN-„TELECTUALULE” -!
    Dacă nu ai prea citit cărți, atunci citește măcar o etichetă de orice coniac românesc (de ex. Jidvei, etc.).
    Vei vedea că pe toate sortimentele de CONİAC produs în marile firme românești scrie „VİNARS” , din motive bine cunoscute.
    Țuica sau palinca sunt sortimentele produse în gospodăriile țărănești, İMM-uri, etc. in alte conditii.
    Deci Vinarsul este diferit față de țuica sau palincă.
    Toți țăranii știu asta. Numai tu, prea in-„telectual” fiind, nu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.

Se fac angajări la AQUABIS: Posturi disponibile în Bistrița, Beclean, Năsăud și Bârgău

Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la IPROEB, ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. Lista completă, mai jos:  

Primul floromat și pe Valea Bârgăului, de la Florăria Deny! Îl găsiți plin de buchete, non-stop, lângă Profi, în Prund!

Flori non-stop pentru toată Valea Bârgăului, începând de ieri, de la Florăria Deny, care a amplasat...