26.4 C
Bistrița
duminică, iulie 27, 2025

Văile Lechința și Slătinița: „Ape curate și îngrijite, așa cum ne dorim să le vedem mereu!”

Văile Lechința și Slătinița au fost date drept exemple de bune practici. Cei de la Apele Române Someș-Tisa au lăudat albiile lor curate și îngrijite.

Din nou, imagini cu ape curate și îngrijite, așa cum ne dorim să le vedem mereu! Astăzi, văile Lechința și Slătinița. Colegii noștri din cadrul Sistemului de Gospodărire a Apelor Bistrița-Năsăud continuă intervențiile de întreținere a cursurilor de apă și a lucrărilor hidrotehnice.

Lucrări precum întreținerea covorului vegetal, cosiri, îndepărtarea vegetației dezvoltate în exces și a arborilor căzuți sunt cuprinse în Programul de gospodărire a apelor. Astfel, reușim să menținem în condiții bune de exploatare lucrările hidrotehnice și să asigurăm secțiunile de scurgere a apei„, spun cei de la Apele Române Someș -Tisa.

Potrivit sursei citate, în perioada iunie – august, în județul Bistrița-Năsăud au fost executate lucrări similare pe tronsoane ale râurilor Someșul Mare, Meleș, Șieu, Sălăuța, Dipșa și la acumularea Colibița.

Sursă foto @ Facebook Apele Române Someș-Tisa 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

DE NERATAT: Descoperă secretele pizzei perfecte de la maestrul Chef Toderaș Mircea, într-un show culinar marca Colina Restaurant & Events din Unirea!

Vrei să înveți să pregătești cea mai bună pizza din viața ta, cu care să-i răsfeți...

Materom Automotive Bistrița lansează o ofertă dedicată siguranței la volan

Materom Automotive Bistrița lansează o ofertă dedicată siguranței la volan: Super reducere la schimbul complet al plăcuțelor de frână, pentru modelele Škoda fabricate între anii 2018 și 2020.

BISTRIȚA, zona Subcetate: Apartamente la 82.000 Euro inclusiv TVA, în Ansamblul Rezidențial Valea Românească

Primul bloc din Ansamblul Rezidențial Valea Românească, din zona Subcetate, lângă magazinul Penny, este gata! Cele...