6.7 C
Bistrița
miercuri, martie 18, 2026

VIDEO Cum a salvat un bistrițean 100 de cărți aruncate la gunoi

Nu mai puțin de 100 de cărți a găsit un bistrițean aruncate la gunoi și-a hotărât să le dea o altă utilitate. Acesta a luat cărțile și a „alimentat” cu ele una dintre bibliotecile stradale din zona BIG.

Zilele trecute, un bistrițean a dat într-un container semi-îngropat dedicat hârtiei din zona Ștefan Cel Mare nu mai puțin de 100 de cărți, toate în stare foarte bună.

Bistrițeanul Marius Rus nu a putut să vadă cărțile aruncate la gunoi, așa că le-a luat și a mers în zona BIG, unde a alimentat o bibliotecă stradală cu ele. Este vorba despre cărți de școală, unele dintre ele în folia pusă la tipar.

„Toate cărțile pe care le-am scos din container le punem în aceste biblioteci stradale, pentru ca cei care sunt interesați de ele să vină să le citească. În general sunt cărți de școală. Inclusiv pentru cei care au Bacalaureatul sunt cărți nou-nouțe încă în ambalaj”,a precizat bistrițeanul într-un video postat pe pagina sa de Facebook.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

  1. Bravo! gest de om civilizat, ce reprezenta normalitatea ODATĂ ! Acuma poți să le pui și pe tabletă, că tinerii de azi tot nu le vor răsfoi deși ar avea mare nevoie.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

În premieră în Bistrița-Năsăud, ROMBAT și Tabook lansează un proiect dedicat încurajării lecturii în rândul tinerilor

Tabook, o platformă dedicată promovării lecturii și dezvoltării educaționale, a lansat ieri la Bistrița, EduReads+. Este vorba de un proiect inovator în Bistrița-Năsăud, realizat cu sprijinul companiei ROMBAT. Inițiativa coordonată de scriitorul Dan Coman își propune să readucă lectura în centrul intereselor tinerilor, prin activități creative, interactive și adaptate generației actuale.

GB Instaplan angajează instalatori și electricieni: NOI locuri de muncă, la Clinica Sanovil, BistriVET, Crama Jelna

NOI locuri de muncă, sunt disponibile la GB Instaplan, care angajează instalatori și electricieni. Clinica Sanovil caută economist, jurist, psiholog și asistent medical generalist. Oferta completă, mai jos:  

Bunătățile Păstrăvăriei RIN, caricaturi, Zuper Coffe și Ansamblul Doruri Reghinene – vă așteaptă cu oferte la Târgul de Nunți ”Magia Nunților” din weekend

Târgul de Nunți ”Magia Nunților”, ediția de primăvară, vă așteaptă în acest weekend la Restaurant Giulia....