10.8 C
Bistrița
marți, mai 19, 2026

VIDEO – Gabriel Lazany: Sistemul de iluminat public din Parcul Municipal, modernizat. Economii importante la bugetul primăriei

Primarul Gabriel Lazany a anunțat în această dimineață că a început modernizarea sistemului de iluminat public din Parcul Municipal. Corpurile de iluminat vechi sunt înlocuite cu unele moderne, cu led, care vor aduce economii importante la bugetul primăriei.

Bună dimineața, dragi bistrițeni. Este ora 05.30 și mă aflu în Parcul Municipal, ca aproape în fiecare dimineață, făcând plimbarea de dimineață cu cățelușa mea, cu Yuki, ocazie cu care astăzi verific și sistemul de iluminat public al parcului, sistem care în această săptămână a început să fie modernizat”, explică Gabriel Lazany într-un video postat pe pagina sa de Facebook.

Corpurile de iluminat vechi sunt înlocuite cu unele moderne, cu led, care vor aduce economii importante la bugetul primăriei.

Avem oportunitatea de a face și o revizie a sistemului de iluminat pentru că sunt corpuri de iluminat cu probleme, care au probleme de alimentare. Astfel identificăm absolut toate problemele orașului. 

În parc, în mare parte deja corpurile de iluminat au fost schimbate. Cele vechi sunt recuperate și le vom utiliza în altă parte. Uitați cât de bine arată noul sistem de iluminat public al parcului care, bineînțeles, pe lângă aspectul plăcut, va aduce și economii importante la bugetul primăriei pentru că noile corpuri de iluminat cu led sunt mult mai puțin consumatoare de energie. Bucurați-vă de Bistrița, avem și o să avem un oraș minunat!„, a mai precizat primarul Bistriței.

ARTICOLE SIMILARE

4 COMENTARII

  1. va multumim ca nu va ocupati deloc de cetateni. mai important cred ca e sa rezolvati problemele cetatenilor nu problemele din locurile publice, care nu sunt atat de interes pentru cetateni. iluminat public? pai sunt centre comerciale fara autorizatie de constructie. sunt blocuri langa case langa hale. nu sunt parcari. firmele fac ce vor pe terenul lor, deranjand locuitorii si incalcand legea si autorizatiile. asta daca primaria a eliberat autorizatii si daca au facut-o in baza legilor nu a comisioanelor primite de toti cei de la urbanism in frunte cu monica pop

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Dacă îți cauti un loc de muncă pe termen lung, ai șanse să-l găsești la Gelateria Aniela din Piața Unirii! NOI locuri de muncă sunt disponibile la Physio Total, care angajează fizioterapeut și maseur. Patiseria SWEET  IRIS  angajează patiser / cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Oferta completă, mai jos:  

www.bistritaimobiliare.ro – un portal GRATUIT pentru cei care vor să vândă sau să cumpere o locuință

Din dorința de a oferi vizibilitate maximă anunțurilor de vânzare/închiriere din Bistrița-Năsăud, au fost create, de către bistrițeanul Andrei Cadar, două instrumente complementare, gândite să lucreze în tandem pentru succesul fiecărui utilizator și menite să simplifice radical procesul de vânzare, cumpărare sau închiriere a proprietăților.

Pentru seri de poveste lângă un pahar de vin bun, musai să ajungeți la AOP – proiectul lui Ciprian Macavei! E altceva…

De câteva zile, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, la numărul 15, unde istoria orașului se întâlnește cu...