15.3 C
Bistrița
vineri, aprilie 24, 2026

VIDEO – O școală nouă, în Bistrița! Ce spune primarul Gabriel Lazany:

Primarul Gabriel Lazany a declarat, la emisiunea Bistrițeanul LIVE, că a identificat o soluție în ceea ce privește problema supraaglomerării din anumite școli din oraș – o școală nouă, care să acopere zonele de pe Valea Rusului, partea din sus a centurii și partea de Unirea și Slătinița.

Pe partea de învățământ avem o mare problemă. Numărul copiilor care vin din afara localității și care își fac flotant pe municipiul Bistrița a depășit deja numărul rezidenților din municipiu. Este o problemă pentru că s-au supraaglomerat anumite școli, cum este și Generală 3.

Au fost părinții la mine, în săptămâna dinaintea începerii școlii. La solicitarea conducerii școlii am pus la dispoziție spațiile de la CETIN, de pe Pietonal. Lumea trebuie să înțeleagă că planul de școlarizare, numărul elevilor care sunt admiși în ciclul primar, nu sunt de competența Primăriei, noi nu avem niciun control pe ele. Noi încercăm să căutăm și să găsim soluții„, a precizat edilul.

Acesta a declarat că a identificat o posibilă soluție și anume o școală nouă, care să acopere zonele de pe Valea Rusului, partea din sus a centurii și partea de Unirea și Slătinița.

Eu am identificat o posibilă soluție, de a face o școală nouă care să acopere zonele de pe Valea Rusului, partea din sus a centurii și partea de Unirea și Slătinița.

Prima dată trebuie să discut cu colegii mei consilieri locali, pentru că prima dată trebuie să fie și ei de acord și să avizeze ceea ce am gândit eu. Și dacă va fi așa, în curând vom avea o școală nouă care să acopere zona respectivă.

Va fi o școală pentru clasele 0-VIII, pentru că acum avem 0-VIII”, a explicat primarul Gabriel Lazany.

Întreaga emisiune la care a participat edilul poate fi urmărită mai jos:

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

​La Andrei Cleaning – servicii de curățenie la înălțime! Pot spăla inclusiv fațade și panourile fotovoltaice

​Când lucrezi cu inima, rezultatele apar întotdeauna! Cu o experiență de aproape 15 ani acumulată în...

Grand Hotel Coroana caută ajutor bucătar serios: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar serios. Casa EMA caută instalator priceput, iar Flori cu Efect de WOW are nevoie de un florist. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Stewo Năsăud, Clinica Sanovil, Aquabis, GB Instaplan și Crama JELNA. Oferta completă, mai jos:

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri, având un interior versatil și spațios, cu 3 rânduri de scaune și peste 1.000 litri volum portbagaj. Mai mult, se bucură de un sistem plug-in hybrid cu baterie de 24,7 kWh și autonomie electrică de până la 100 km (WLTP)* Cea mai bună poziționare preț - valoare pentru segmentul SUV-urilor mari.