22.3 C
Bistrița
luni, iunie 9, 2025

VIDEO – Peste 1300 de alergători sunt așteptați la Semi-maratonul Invictus din Bistrița: posibili oaspeți din Casa Regală și militari străini

Bistrița se pregătește pentru a treia ediție a Semi-maratonului Invictus. Peste 1300 de alergători așteptați, posibili membri ai Casei Regale și militari din 8 țări.

Primăria Bistrița a oficializat astăzi colaborarea cu Asociația Voluntarilor Invictus prin semnarea protocolului pentru cea de-a treia ediție a Semi-maratonului Invictus.

Evenimentul sportiv de amploare este programat pentru data de 31 mai și se așteaptă să adune aproximativ 1300 de pasionați de alergare.

Potrivit organizatorilor, Semi-maratonul Invictus este dedicat tuturor categoriilor de persoane și se poziționează ca cel mai mare eveniment de alergare urbană din regiune, fiind oferit gratuit participanților.

Detaliile au fost prezentate în cadrul unei conferințe de presă de către Florin Boc, plutonier adjutant (rtr).

Pe lângă proba principală de semi-maraton (21 de kilometri), evenimentul va include un cros de 5 kilometri, o cursă de 2 kilometri și diverse curse special concepute pentru copii, oferind oportunități de participare pentru întreaga familie.

Un aspect notabil al ediției din acest an este posibila prezență a unor membri ai familiei regale a României. De asemenea, organizatorii au anunțat participarea a 20 de militari din 8 țări, adăugând o dimensiune internațională evenimentului.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...