8.5 C
Bistrița
miercuri, noiembrie 5, 2025

VIDEO: Samsari de cai din Șieu-Măgheruș și Dumitrița – după gratii! „Tunul” dat statului se apropie de 2 mil. lei

O femeie și patru bărbați, din comunele Șieu-Măgheruș și Dumitrița, sunt cercetați pentru evaziune fiscală. „Tunul” pe care l-au dat statului se apropie de 2 milioane lei. Femeia și trei dintre bărbați au fost reținuți.

În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Bistrița-Năsăud, sub supravegherea unui procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Bistrița-Năsăud, au pus ieri în aplicare 4 mandate de percheziție domiciliară, 6 mandate de percheziție auto și 5 mandate de aducere.

Din cercetările efectuate a reieșit faptul că, o femeie de 41 de ani și patru bărbați, cu vârste cuprinse între 42 și 47 de ani, din comunele Șieu-Măgheruș și Dumitrița sunt cercetați pentru evaziune fiscală, întrucât ar fi cauzat bugetului de stat un prejudiciu în valoare de 1.883.709 lei.

De asemenea, începând cu anul 2018, persoanele în cauză, în calitate de persoane fizice neautorizate, ar fi obținut venituri independente din activități de comerț cu cabaline, pe care nu le-ar fi declarat în anii consecutivi obținerii veniturilor organelor fiscale teritoriale”, potrivit IPJ BN.

La percheziții au fost descoperite și ridicate documente contabile, precum și alte bunuri și înscrisuri cu valoare probatorie și urmează a fi instituit sechestru asigurător în vederea recuperării prejudiciului.

În urma perchezițiilor, față de femeie și trei dintre bărbații cercetați a fost dispusă măsura reținerii și vor fi prezentați Parchetului de pe lângă Tribunalul Bistrița-Năsăud, în vederea dispunerii unor măsuri preventive.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica SANOVIL angajează economist, jurist, psiholog și asistent social. NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Clinica Sanovil, care angajează economist, jurist, psiholog, asistent social, asistent medical generalist și infirmieră. AMICII BUILDING caută asistent șef șantier și inginer instalații. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile.

Nou RMN ultraperformant cu inteligență artificială, la Sanovil

Policlinica Nouă Sanovil face un pas important în modernizarea serviciilor medicale din județ. Aici a fost achiziționat un aparat RMN de ultimă generație – General Electric SIGNA Victor 1.5 Tesla. Este un echipament de top care oferă imagini extrem de clare, investigații mai rapide și confort sporit pentru pacient.

AMICII BUILDING angajează asistent șef șantier și inginer instalații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building - compania care caută un asistent șef șantier și un inginer instașații - execuție. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile iar la IPROEB se fac angajări pentru posturile de confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate.