18.2 C
Bistrița
joi, iunie 12, 2025

VIDEO Ursul care se plimba aseară pe Libertății, alungat de jandarmi cu semnale acustice și luminoase

Aseară, un urs a fost văzut plimbându-se pe strada Libertății din Bistrița, iar populația a fost avertizată cu privire la prezența lui, printr-un mesaj RO Alert. La fața locului au intervenit jandarmii, care au alungat ursul spre pădure, cu semnale acustice și luminoase.

Aseară, în jurul orei 22:00, bistrițenii care locuiesc în zona străzii Libertății primeau un mesaj RO Alert, prin care erau avertizați de prezența unui urs și li se recomandau măsuri de autoprotecție.

Se pare că prezența sa a fost anunțată printr-un apel la 112. Acesta a fost văzut în zona pasarelei situate pe DN17, la limita dintre cartierul Viișoara și municipiul Bistrița.

Au intervenit jandarmii bistrițeni, care au alungat ursul spre pădure. Intervenția a durat în jur de două ore și s-a încheiat fără probleme deosebite.

„Echipa de intervenție s-a deplasat la fața locului, iar pentru a limita pericolul, jandarmii au utilizat semnale acustice și luminoase, pentru a determina ursul să se îndepărteze către pădure. De asemenea, echipajul de jandarmi a verificat și monitorizat și zonele apropiate, intervenția încheindu-se după aproximativ două ore, fără probleme. La fața locului a fost constituită echipa de intervenție formată din reprezentanți ai instituțiilor cu atribuții în domeniu, astfel cum este prevăzut în Ordonanța De Urgență nr. 81 din 21 iulie 2021 – privind aprobarea metodelor de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora, în intravilanul localităților, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative”, informează Inspectoratul de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Gata, DOSARE PENALE, pentru cei care au ” agresat ” ursul … ! Azi-maine… dupa mintea asta de ” politruc roman „… va trebui sa ne mutam noi, oameni… in padure si sa lasam in localitati lupii, ursii, mistretii si alte ” lghioane „… ! Sunt curios… daca un ” MARE IUBITOR „… I-A SARIT IN FATA CU O ” VIDARA DE LATURI ” batar… asa cum se cuvine ” musafirilor „… chiar nepoftiti , ca acesti iubitori invoca permanent chipurile , ca este ” dreptul animalului „… nu a ” omului ” …

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...