19 C
Bistrița
marți, iunie 23, 2026

VIDEO: Ursuleț la cireșe, pe Valea Jelnei

S-a dat alertă azi, pe Valea Jelnei. Un ursuleț nu a mai rezistat și a dat iama…în cireș.

ISU Bistrița-Năsăud a trimis o avertizare prin sistemul Ro-Alert pentru populația din zona Văii Jelnei, municipiul Bistrița, pe Aleea Fotbaliștilor.

În jurul orei 17.00, s-a semnalat  prezența unui urs în zona respectivă. Localnicii au fost îndrumați să-și ia măsuri de autoprotecție.

Ursul, care pare a fi un pui de vreo doi ani, e înnebunit după cireșele de pe Valea Jelnei.

Astăzi, conform localnicilor, s-a întors a patra oară! Și merge încet când îl alungă jandarmii, și se-ntoarce repejor când nu mai rezistă poftei.

Imaginile sunt…pe cât de încântătoare, pe atât de puternice ca semnal de alarmă.

Conform autorităților, în județul nostru ar trebui să fie aproape 200 de urși, dată fiind suprafața de pădure existentă. Iar la ultima numărătoare, au ieșit peste 700.

Mai mult, ursul e protejat de lege, și NU se aprobă vânatul. Excepție sunt cazurile în care ursul atacă, făcând pagube însemnate. Dar și atunci, DOAR cu derogare de la autoritățile centrale.

 

ARTICOLE SIMILARE

5 COMENTARII

  1. “Conform autorităților, în județul nostru ar trebui să fie aproape 200 de urși, dată fiind suprafața de pădure existentă. Iar la ultima numărătoare, au ieșit peste 700.“
    Poftim?!?! E strigator la cer atata prostie! Bine ca banii ii stiti numara la fiecare salar! Atunci inseamna ca 500 trebuie lichidati din start, si daca se mai defriseaza padurile tot asa… Vai de noi si cu autoritati cu toti…

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:

Cină în lanul de lavandă, cu produse locale, la Festivalul Biolavanda

În primul weekend din iulie, câmpurile mov de la Delureni își deschid din nou porțile pentru...

FOTO: Colibița are nevoie de evenimente pentru a atrage turiști! A fost nebunie aseară la evenimentul TSP de pe plaja Panoramic Colibița

Colibița, sau „Marea de la Munte”, rămâne unul dintre locurile preferate de cei care aleg să...