18.8 C
Bistrița
vineri, iulie 24, 2026

Zeci de pensionari angajați și în Primăria Bistrița! 75 ani are un angajat al Direcției de Infrastructură și Servicii

Primăria Bistrița are zeci de angajați care cumulează pensia cu salariul. Cei mai mulți sunt, culmea, la Direcția de Infrastructură și Servicii, acolo unde se face și cea mai multă muncă fizică. Cel mai în vârstă lucrează tot acolo și are nu mai puțin de 75 de ani.

Într-o conferință de presă, primarul Gabriel Lazany a dezvăluit faptul că instituția pe care o conduce are zeci de angajați care cumulează pensia cu salariul, cei mai mulți dintre ei fiind angajați pe perioadă nedeterminată.

51 de angajați de la Primăria Bistrița cumulează pensia cu salariul. Cel mai probabil aceștia vor rămâne doar cu pensia…

Ocolul Silvic al municipiului Bistrița are un astfel de angajat, aparatul propriu de specialitate are 14, Centrul Cultural Municipal 3, iar Direcția de Asistență Socială are 10 angajați pensionari.

Cei mai mulți, însă, sunt la Direcția de Infrastructură și Servicii, unde lucrează 23 de persoane care ar trebui să fie în pensie. Aceasta este și direcția din Primăria Bistrița unde se face și cea mai multă muncă fizică. Aici îl regăsim și pe cel mai în vârstă angajat, care are 75 de ani.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

3 COMENTARII

  1. Cel care are 75 de ani ar trebui sa se gândească că și tinerii au nevoie de un loc de munca….azi mâine moare și nu duce cu el nimic….cine va tine angajat pe dv. daca nu mai corespundeți fizic și medical sigur,la postul respectiv?….angajați cu pile ,DNA trezestete.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: