17.1 C
Bistrița
duminică, iulie 6, 2025

FOTO: Rupt de beat a lovit un minor în Rodna, după care a fugit

Un accident rutier ar fi avut loc în Rodna. Un șofer ce a lovit cu mașina un minor a fugit de la locul accidentului.  El a fost găsit de poliţişti ulterior, rupt de beat.

În urmă cu puţin timp, un accident rutier ar fi avut loc în Rodna. Vinovatul de producerea acestuia a fugit de la locul faptei.

Poliţiştii l-au găsit ulterior şi au constatat că este vorba de un bărbat ce a lovit un minor.

L-au testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost un şoc:  0,96 mg / l alcool pur în aerul expirat.

UPDATE

„În această seară, pe drumul național 17D, în localitatea Rodna, a avut loc un accident rutier în urma căruia un tânăr de 14 ani a fost rănit. Tânărul circula în calitate de pieton, pe acostament, moment în care a fost acroșat de o autoutilitară al cărei șofer nu a oprit la fața locului. În urma investigațiilor efectuate, la scurt timp după producerea accidentului, polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Sîngeorz-Băi au depistat autotutilitara în cauză pe raza localității Șanț. Totodată, au stabilit faptul că șoferul ar fi fost un bărbat de 49 de ani, din localitatea Șanț. Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de peste 0,90 mg/l alcool pur în aerul expirat și urmează a-i fi recoltate probe biologice pentru stabilirea cu exactitate a alcoolemiei. În continuare polițiștii efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă, conducere cu alcoolemie și părăsirea locului accidentului”, transmit reprezentanții IPJ BN.

Martorii susțin că minorul era cu un grup de prieteni, circulând pe acostament. Acesta a fost luat pe sus de autoutilitară și aruncat la vreo 5 metri distanță de locul impactului.

Un echipaj SAJ a intervenit, acordând victimei ajutor medical. Copilul prezintă multiple plăgi și contuzii, dar este conștient și cooperant.

Ştire în curs de actualizare

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Bunătăți dulci, dar sănătoase, la Gelateria Aniela, în meniul fără zahăr: tarte, rulouri, batoane raw-vegane sau magiunele

Vitrinele cofetăriilor și gelateriilor sunt pline de bunătăți ce fac cu ochiul oricărui trecător. Culori, texturi...

Noutățile verii, la Gelateria Aniela: Berry Cup, Limonadă AlVera și Ice Summer Drinks cu cafea sau Matcha

O vară cu arome noi, răcoritoare, v-a pregătit Gelateria Aniela! Și continuă să ne surprindă cu...

Se fac angajări la Amicii Building, Eurocompozite, Iproeb, Carmangerie Timoce: NOI locuri de muncă în Bistrița

Amicii Building angajează Project Manager Junior și Project Manager Senior, iar Grill & Carmangeria Timoce caută două vânzătoare pentru zona Lamă. Eurocompozite recrutează lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la IPROEB, Clinica Sanovil, Fan Courier și Restaurant ARENA by Casa EMA.