0.2 C
Bistrița
marți, decembrie 16, 2025

5 produse montane noi în Bistrița-Năsăud. Printre ele, gemul de prune cu scorțișoară produs în Pasul Tihuța

Grindama Fruct Montan, producător din Pasul Tihuța care-și vinde preparatele și fructele weekend de weekend la piața locală din centrul Bistriței a reușit să obțină mențiunea „produs montan” pentru 5 dintre produsele sale. Printre ele se numără și gemul de prune cu scorțișoară.

De zilele trecute, Bistrița-Năsăud mai are 5 produse cu mențiunea „produs montan”. Aceasta a fost obținută de Grindama Fruct Montan, din Pasul Tihuța, care-și comercializează produsele inclusiv la piața locală de sâmbăta, din centrul Bistriței.

Produsele pentru care s-a obținut mențiunea „produs montan” sunt: coacăze, dulceața de coacăze negre, siropul de coacăze negre, dulceața de prune cu nuci și gemul de prune cu scorțișoară.

Astfel, cei care cumpără și consumă produsele certificate ca fiind montane au siguranța că sunt de calitate superioară, cu origine certificate și obținute într-o zonă cu grad redus de poluare.

Bistrița-Năsăud are aproape 300 de astfel de produse, începând de la legume și fructe până la brânzeturi și lactate, dulcețuri și siropuri.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Maaa… toate ar fi excelente, daca ” preparatorii ” n-ar pune tzucar in ele… si le-ar face ca pe vremea ” strabuicii ” ! ! ! Astazi, toata lumea pune zahar… pana si in paine … !

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la IPROEB, Aquabis și Arcsim Construct! NOI locuri de muncă, în Bistrița, Năsăud și Beclean

IPROEB angajează operatori cabluri electrice, Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Restaurant ARENA by Casa EMA, ARCSIM Construct, Fan Courier sau Crama Jelna.

Noul Kodiaq Sportline 4×4, SUV-ul Škoda pregătit pentru drumurile din județ, disponibil acum la MATEROM AUTOMOTIVE cu Clever Bonus

Noul Kodiaq Sportline 4x4, SUV-ul Škoda pregătit pentru drumurile din județ, este disponibil acum la MATEROM AUTOMOTIVE cu Clever Bonus de 3.000 €* și Garanție extinsă 4 ani.

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.