20.2 C
Bistrița
joi, iulie 30, 2026

Ce se întâmplă cu creșele din municipiu? Încă nu se știe! Transmixt ia măsuri :

Dacă informația că școlile din toată țara se închid începând de mâine este sigură, deocamdată nu se știe ce se va întâmpla cu creșele. Nici Primăria Bistrița nu știe exact ce să facă, cerând un punct de vedere la Comitetul Județean pentru Situații de Urgență. Operatorul de transport ia, de asemenea, măsuri.

Începând de mâine, toate școlile și grădinițele din țară se vor închide până în 22 martie. Despre acest subiect, Bistrițeanul.ro a scris AICI.

Dacă această informație este una sigură, deocamdată nu se știe ce se va întâmpla cu creșele, care nu fac parte din sistemul de învățământ preșcolar.

„Aceste instituții – creșele – nu fac parte din sistemul de învățământ preșcolar. Majoritatea membrilor Comitetului Municipal pentru Situații de Urgență au considerat necesară solicitarea unui punct de vedere din partea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență”, informează, într-un comunicat de presă, Primăria Bistrița.

De asemenea, municipalitatea a anunțat că a solicitat operatorului de transport în comun Transmixt dezinfectarea constantă a tuturor mijloacelor de transport public în comun.

UPDATE: 

„Ca urmare a informațiilor noi apărute în cursul zilei, Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență a fost convocat astăzi, 10.03.2020, pentru a doua oară, de la ora 16:30. Membrii Comitetului au decis în unanimitate măsura suspendării activității creșelor de pe raza Municipiului Bistrița în perioada 11 – 22.03.2020, cu posibilitatea prelungirii acestei perioade dacă se impune acest lucru”, a transmis Primaria Bistrița.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Hotel Metropolis și Clinica Sanovil recrutează personal: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Hotel Metropolis unde se recrutează personal pentru redeschiderea din toamnă. Kreativ Metal & Colours caută un lăcătuș mecanic / confecționer serios, punctual și atent la detalii. SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști. Oferta completă, mai jos:

Schimbi bani luna aceasta? BSG Amanet & Exchange te premiază cu 1.000 de euro cash!

BSG Amanet & Exchange lansează cea de-a doua ediție a campaniei dedicată clienților care efectuează operațiuni...

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: