4.7 C
Bistrița
sâmbătă, noiembrie 8, 2025

Mașina pentru transport sânge, în funcțiune! Voi donați sânge și bani, și împreună salvăm vieți!

A sosit, a fost omologată și inscripționată, iar acum e gata de drum! Visul Asociației Civitas de a avea o mașină pentru transport sânge a devenit realitate. Voi donați bani și sânge în continuare, iar împreună salvăm vieți!

Asociația Civitas prezenta la începutul acestui an un vis frumos: o mașină pentru transport sânge. Dar și pentru a merge în zonele unde sunt doritori să doneze și nu au posibilitate de a ajunge la Centrul de transfuzii.

Despre dorința lor, de unde le-a venit ideea, și provocarea lansată celor ce iubesc șofatul și totodată salvarea de vieți, puteți reciti aici:

Vor să cumpere o mașină pentru Centrul de Transfuzii! IMPLICĂ-TE! Mai au nevoie de ajutor!

Ești șofer bun? Vrei să salvezi vieți? ÎNSCRIE-TE aici:

 

Nu a trecut mult și visul lor a devenit realitate. Mașina a sosit, a fost omologată și inscripționată și e gata de drum!

 

Aș vrea să mulțumim tuturor celor ce se implică în acest proiect și fără de care nu s-ar putea face nimic. E un efort comun depus de președintele aosicației, Ionel Simionca, vicepreședintele Titus Banc și voluntarii Maximilian și Oana Drăguț, Dana și Arpad Fulop, Paul Mocian, Mihai Mariașiu, Aurel Țigăoan, Oviudiu Udrescu și Gabriel Dobre” transmit cei din cadrul Asociației Civitas.

Proiectul ”mașina de transport sânge” este în colaborare cu Centru de Transfuzii Bistrița, unde se și află în prezent.

Și voi puteți să vă alăturați echipei. Puteți intra pe pagina lor, donatorionline.ro și vedeți ce vi se potrivește.

De asemenea, NU UITAȚI că donarea de sânge salvează vieți! Și e sigur și sănătos să donați, chiar și în această perioadă.

Apel către donatori: „Lipsa de sânge ucide!”

 

Mai mult, și bani fac o diferență în acest context! Mașina încă nu e plătită integral, combustibilul costă, materialel costă, așa că orice bănuț, contează:

Asociatia Civitas Mundi – Banca Transilvania

IBAN : RO89BTRLRONCRT0499229701

Sau pe site-ul donatorionline.ro la secțiunea FII GENEROS!

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica SANOVIL angajează economist, jurist, psiholog și asistent social. NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Clinica Sanovil, care angajează economist, jurist, psiholog, asistent social, asistent medical generalist și infirmieră. AMICII BUILDING caută asistent șef șantier și inginer instalații. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile.

Nou RMN ultraperformant cu inteligență artificială, la Sanovil

Policlinica Nouă Sanovil face un pas important în modernizarea serviciilor medicale din județ. Aici a fost achiziționat un aparat RMN de ultimă generație – General Electric SIGNA Victor 1.5 Tesla. Este un echipament de top care oferă imagini extrem de clare, investigații mai rapide și confort sporit pentru pacient.

AMICII BUILDING angajează asistent șef șantier și inginer instalații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building - compania care caută un asistent șef șantier și un inginer instașații - execuție. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile iar la IPROEB se fac angajări pentru posturile de confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate.