4 C
Bistrița
vineri, decembrie 12, 2025

Aproape 3.500 de doze de vaccin antigripal au ajuns la Bistrița! CUM se va face repartizarea lor:

Prima tranșă de doze de vaccin antigripal a ajuns la Bistrița. Luni va începe repartizarea celor aproape 3.500 de bucăți. Ministerul Sănătății a dublat doza de vaccin antigripal pentru acest sezon, din cauza pandemiei.

Se apropie sezonul rece, așa că populația trebuie imunizată. Ca de fiecare dată, ajung, în tranșe, dozele de vaccin antigripal.

Primele aproape 3.500 de bucăți vor fi împărțite, începând de luni.

Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud informează faptul că, în această săptămână, a primit o primă tranșă de vaccin antigripal, 3.480 doze. Această tranșă va fi repartizată astfel: spitale, Serviciul de Ambulanță Județean Bistrița-Năsăud, centre rezidențiale, centru dializă – 1.517 doze, iar medicilor de familie un număr de 1.963 doze. Medicii de familie vor primi între 8 și 30 doze, în funcție de solicitări. Distribuția vaccinului va începe de luni, 21 septembrie” transmit reprezentanții Prefecturii Bistrița.

A doua tranșă va ajunge la finele lunii septembrie și e destinată vârstei de grupă 6 luni – 3 ani.

S-a decis, de la nivel central, dublarea dozelor de vaccin antigripal, dat fiind contextul creat de pandemia de coronavirus.

Restul dozelor de vaccin vor fi distribuite la jumătatea lunii octombrie şi în noiembrie. Ministerul Sănătății informează că, pentru sezonul 2020-2021, a achiziționat 3 milioane de doze de vaccin gripal, o cantitate dublă faţă de anul trecut, în vederea imunizării unui număr cât mai mare de persoane cu risc ridicat de îmbolnăvire” se arată în același comunicat.

 

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.

Se fac angajări la AQUABIS: Posturi disponibile în Bistrița, Beclean, Năsăud și Bârgău

Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la IPROEB, ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. Lista completă, mai jos:  

Primul floromat și pe Valea Bârgăului, de la Florăria Deny! Îl găsiți plin de buchete, non-stop, lângă Profi, în Prund!

Flori non-stop pentru toată Valea Bârgăului, începând de ieri, de la Florăria Deny, care a amplasat...