13.5 C
Bistrița
luni, aprilie 27, 2026

IMPRESIONANT! Un medic din Bistrița face apel la solidaritate: Să facem echipe și să mergem la pacienți acasă!

Pandemia de coronavirus a dat viața tuturor peste cap. De frică să nu se infecteze, mulți bolnavi nu mai merg la spitale sau la doctor, ducându-și boala pe picioare, acasă. Un medic din Bistrița a făcut un apel la solidaritate. „Ajutați-mă să înființăm mai multe echipe de doctori rezidenți, specialiști, primari, asistente, infirmiere, studenți la medicină (…) care să ne deplasăm la domiciliul pacienților cu probleme”, a transmis Mihai Suciu.

De la începutul anului, numărul cazurilor de Covid 19 e în continuă creștere. Pacienții infectați ocupă locurile din spitale, iar cetățenii cu diferite boli se văd nevoiți să rămână acasă.

Unii refuză să meargă la consultul atât de necesar, tocmai de frica de a nu se expune și infecta.

Astfel, atât cei bolnavi de alte boli cât și aparținătorii lor s-au plâns de faptul că sunt uitați tocmai de cei ce au jurat să le poarte de grijă. Medicii se ocupă în aceste zile aproape numai de cazurile de coronavirus, iar ceilalți își duc boala pe picioare, acasă, sau mor cu zile.

În acest context, un medic din Bistrița a făcut un apel la solidaritate.

Apel către cei ce mă cunosc!

Cazurile de Covid 19 sunt în creștere! Pacienții ce stau la domiciliu neconsultați sunt din ce în ce mai mulți! Autoritățile sunt depășite de situație. Poate ar fi timpul să ajutăm mai mult fiecare din noi! Dacă sunteți interesați să ajutăm, să venim în sprijinul acestor bolnavi, acum e momentul!

Ajutați-mă să înființăm mai multe echipe de doctori rezidenți, specialiști, primari, asistente, infirmiere, studenți la medicină care să sprijine acest sistem de sănătate. Să ne deplasăm la domiciliul pacienților cu probleme care nu pot ajunge la spital!

Împreună putem arăta că suntem pentru oameni, că această meserie este una nobilă!

Vă rog să-mi scrieți în privat sau la telefon 0756.105.535 cei interesați!”, a scris medicul Mihai Suciu pe pagina sa de Facebook.

Postarea sa a strâns deja peste 200 de mesaje și peste 2.600 de distribuiri.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Gelateria ANIELA angajează Asistent servire / vânzări. NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. Patiseria SWEET  IRIS  angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar. Casa EMA caută instalator priceput. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița și Năsăud. Oferta completă, mai jos:  

CULT 500 by Nella aduce în premieră, la Bistrița, tehnologia KOEMIA: diagnostic digital + șampon, mască și leave in – personalizate exact pentru tine

Frumusețea nu înseamnă doar estetică, ci și sănătate și personalizare, iar CULT 500 by Nella Botîrlă...

​La Andrei Cleaning – servicii de curățenie la înălțime! Pot spăla inclusiv fațade și panourile fotovoltaice

​Când lucrezi cu inima, rezultatele apar întotdeauna! Cu o experiență de aproape 15 ani acumulată în...