12.5 C
Bistrița
marți, iunie 10, 2025

FOTO: Zeci de situri arheologice din Bistrița-Năsăud, la un pas de includerea în lista UNESCO

Zeci de situri arheologice din Bistrița-Năsăud sunt foarte aproape să fie incluse în lista UNESCO, grație implicării specialiștilor de la Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud. În ciuda situației generate de pandemie, atât cât a fost posibil, ei au continuat cercetările și pe parcursul anului 2020.  

Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud în parteneriat cu Muzeul Național de Istorie al Transilvaniei a continuat cercetările în cadrul Programului Național Limes – atât cât a fost posibil – și pe parcursul anului 2020, în ciuda situației generate de pandemie.

Principala activitate desfășurată a fost aceea de a definitiva lista finală a siturilor arheologice incluse în lista Tentativă a UNESCO.

Aceasta are ca și scop final includerea în lista UNESCO a acestui important monument al antichității – Limes-ul roman aflat și pe teritoriul județului Bistrița-Năsăud.

Au fost astfel identificate, cartate și analizate circa 48 de situri arheologice de pe raza județului Bistrița-Năsăud. Este vorba despre:

  • 3 castre auxiliare (Ilișua, Orheiu Bistriței, Livezile),
  • 6 burgus-uri (Lunca, Domnești, Salva, Negrilești, Ciceu-Giurgești)
  • 39 de turnuri de pază aflate pe raza mai multor comune de pe teritoriul județului (Ciceu-Mihăiești, Ciceu-Giurgești, Ciceu-Poieni, Dobric, Spermezeu, Zagra, Runcu Salvei, Salva, Livezile, Cetate, Dumitrița, Budacu de Jos, Mărișelu Șieu, Șieuț, Monor).

Radu Zăgreanu (arheolog), Marin Popan (cercetător), Adriana Stancu (muzeograf) și Andreea Ilieș (desenator) au fost specialiștii care au făcut parte din echipa Complexului Muzeal Bistrița-Năsăud de studiere a Limes-ului roman.

Cercetările de teren au continuat în zona Livezile-Monor, mai puțin cercetată și cartată corespunzător. Aici au fost identificate o serie de noi situri arheologice, turnuri de supraveghere sau fortificații de tip burgus.

S-au efectuat și o serie de cercetări non-invazive în zona castrului roman de la Ilișua, unde a fost cartată o clădire mai puțin cunoscută din zona aferentă castrului roman.

Tot în cadrul aceluiași proiect s-au efectuat cercetări de perigheză și cartare a unor așezări rurale de epocă romană în special din zona de câmpie a județului – au transmis specialiștii Muzeului Județean din Bistrița. 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...