20.6 C
Bistrița
duminică, iulie 27, 2025

Dacă își vaccinează toți angajații, sectorul HoReCa ar putea funcționa indiferent de incidența cazurilor COVID

Premierul Cîțu a vorbit zilele trecute de o întoarcere la normalitate, din 1 iunie. Acesta a anunțat ieri că sectorul HoReCa ar avea o șansă să funcționeze indiferent de incidența cazurilor COVID. Condiția – să își vacineze toți angajații.

Reîntoarcerea la o viață normală ar avea ca și dată de start 1 IUNIE, conform premierului Florin Cîțu. Hotărârea de înființare a unei comisii interministeriale, care să se ocupe de acest lucru, a fost publicată deja în Monitorul Oficial. Au început discuțiile cu cei din diferite domenii, pentru a vedea pașii care trebuie făcuți.

VIDEO – Florin Cîțu: De la 1 iunie vom face primul pas spre normalitate

Ieri, premierul a dat o veste bună celor din sectorul HoReCa, cel mai încercat dintre toate în această perioadă de pandemie. Acesta ar putea funcționa, indiferent de incidența cazurilor COVID, cu o condiție.

Dacă vom avea toate persoanele vaccinate în HoReCa, putem discuta ca sectorul să nu mai depindă de rata de incidență sau să depindă în alt fel de rata de incidență. Fac apel la mediul privat și la antreprenori să ajute la vaccinare. Aceștia au fost de acord ieri să vaccineze angajații din domeniul HoReCa”, a declarat aseară Florin Cîțu.

Premierul a mai explicat că ar trebui să avem la finalul lunii mai 5 milioane de persoane vaccinate, iar la finalul lui iulie, 10 milioane. În aceste două etape putem vorbi despre redeschiderea economiei și de o relaxare și mai mare.

Florin Cîțu a subliniat încă o dată faptul că NU se dorește o carantinare TOTALĂ, ca și anul trecut.

Declarațiile sale integrale, AICI.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

DE NERATAT: Descoperă secretele pizzei perfecte de la maestrul Chef Toderaș Mircea, într-un show culinar marca Colina Restaurant & Events din Unirea!

Vrei să înveți să pregătești cea mai bună pizza din viața ta, cu care să-i răsfeți...

Materom Automotive Bistrița lansează o ofertă dedicată siguranței la volan

Materom Automotive Bistrița lansează o ofertă dedicată siguranței la volan: Super reducere la schimbul complet al plăcuțelor de frână, pentru modelele Škoda fabricate între anii 2018 și 2020.

BISTRIȚA, zona Subcetate: Apartamente la 82.000 Euro inclusiv TVA, în Ansamblul Rezidențial Valea Românească

Primul bloc din Ansamblul Rezidențial Valea Românească, din zona Subcetate, lângă magazinul Penny, este gata! Cele...