21.1 C
Bistrița
duminică, iulie 27, 2025

Primarul Nicolae Vrâncean: Nu permitem abandonul gunoaielor la voia întâmplării

Pungi de plastic, jucării, cauciucuri și alte surprize neplăcute ne întâmpină din nou pe malurile apelor. Câteva fotografii primite la redacție din partea cititorilor arată clar gradul de civilizație al unora dintre locuitorii județului Bistrița-Năsăud.

Fotografiile au fost făcute în localitatea Josenii Bârgăului, nu departe de DN 17, în apropierea Primăriei Josenii Bârgăului și a bisericii din comună. Pe malul apei, peisajul specific este deformat de gunoaiele pe care unii consideră că le pot depozita acolo.

Contactat telefonic, primarul comunei Josenii Bârgăului, Nicolae Vrâncean ne-a declarat că angajații primăriei și polițiștii locali au în atribuții întreținerea curățeniei. Mai mult, la nivelul comunei se desfășoară săptămânal activități de verificare a stării de salubritate a malurilor apelor, iar acolo unde este cazul se intervine pentru îndepărtarea gunoaielor.

Noi facem curățenie permanent. În fiecare vineri, facem curățenie prin comună, pe ape, peste tot. Avem și poliție locală care se ocupă de problema aruncării gunoaielor la voia întâmplării, dar în ultima vreme nu am avut sesizări. Pe de altă parte, cetățenii trebuie să înțeleagă că au obligația să vegheze la sănătatea mediului înconjurător. Noi, cei câțiva oameni din primărie, nu putem fi prezenți peste tot și atunci avem nevoie de bunăvoința cetățenilor. Dacă noi astăzi facem curățenie și peste câteva ore vine un deștept și aruncă din nou, e nesimțire totală și sfidare la adresa celorlați oameni din comună.”, a precizat primarul Nicolae Vrâncean.

Aproximativ 40 de mii de lei au fost investiți în camere de supraveghere video, pentru a scăpa de gunoaie, la Josenii Bârgăului

Potrivit primarului comunei, în zonele vulnerabile au fost montate camere de supraveghere video, tocmai pentru a surprinde cazurile de abandon al deșeurilor la voia întâmplării.

Până acum ne-am ocupat îndeaprope de această poveste, am investit aproximativ 40 de mii de lei în camere video care au fost motate în cinci zone vulnerabile din acest punct de vedere. Camerele sunt montate și au o vizualizare de 360 de grade fiecare. Avem nevoie de încă câteva avize, iar de săptămâna viitoare acestea vor deveni funcționale. Și apoi, cel care va fi surprins în imagini, va fi sancționat conform legii. Nu permitem abandonul gunoaielor la voia întâmplării.”, ne-a declarat primarul Nicolae Vrâncean.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

DE NERATAT: Descoperă secretele pizzei perfecte de la maestrul Chef Toderaș Mircea, într-un show culinar marca Colina Restaurant & Events din Unirea!

Vrei să înveți să pregătești cea mai bună pizza din viața ta, cu care să-i răsfeți...

Materom Automotive Bistrița lansează o ofertă dedicată siguranței la volan

Materom Automotive Bistrița lansează o ofertă dedicată siguranței la volan: Super reducere la schimbul complet al plăcuțelor de frână, pentru modelele Škoda fabricate între anii 2018 și 2020.

BISTRIȚA, zona Subcetate: Apartamente la 82.000 Euro inclusiv TVA, în Ansamblul Rezidențial Valea Românească

Primul bloc din Ansamblul Rezidențial Valea Românească, din zona Subcetate, lângă magazinul Penny, este gata! Cele...