20 C
Bistrița
vineri, aprilie 25, 2025

FOTO/VIDEO: Se circulă în condiții de iarnă în întreg județul. Un echipaj de poliție și 9 utilaje, doar în Pasul Tihuța

Iarna a pus stăpânire pe județ în această noapte. Nu mai puțin de 36 de utilaje au intervenit pe drumurile naționale din județ. Dintre acestea, 9 utilaje acționează doar în Pasul Tihuța. De asemenea, un echipaj de poliție a fost prezent întreaga noapte și dimineață în Pasul Tihuța.

Prima ninsoare mai serioasă din această iarnă a acoperit drumurile naționale, județene și comunale cu zăpadă. Mai mult, Bistrița-Năsăud este sub cod galben și portocaliu de vânt puternic și ninsori, valabile până astăzi la ora 16:00.

În județ se circulă în condiții de iarnă, fără probleme: „Avem ninsoare în tot județul, suntem mobilizați pentru a asigura viabilitatea părții carosabile, se acționează în Pasul Tihuța cu 9 utilaje. Se circulă în condiții de iarnă, fără probleme”, precizează șeful Serviciului Rutier, Ciprian Buta.

În cursul nopții, în Pasul Tihuța a fost prezent un echipaj al Serviciului Rutier. Se pare că acesta va fi acolo permanent pe timp de iarnă, când traficul se anunță îngreunat de condițiile meteo.

Potrivit Direcției Regionale Drumuri și Poduri Cluj-Napoca, pe drumurile naționale din județul nostru au acționat noaptea trecută 36 de utilaje, cu aproape 370 de tone de antiderapant.

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Arena by Casa EMA angajează bucătar, STEWO Năsăud caută asistent manager și inginer calitate

Restaurant Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutr de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud, unde este nevoie de magazioner, inginer Calitate și asistent manager. Se fac angajări și la ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Škoda Elroq vine direct la tine: Test Drive la ușa ta, acum în Bistrița!

Bistrițenii au acum ocazia să descopere cel mai nou model electric din familia Škoda – Elroq – într-un mod complet diferit și extrem de comod: direct la ușa lor! Cu inițiativa „Test Drive la ușa ta”, MATEROM AUTOMOTIVE – Dealer & Service Autorizat Škoda, aduce viitorul mobilității acolo unde te afli, fie că ești acasă, la birou sau în oraș.

Se fac angajări la Crama Jelna, Rombat și Fan Courier: Noi locuri de muncă, în Bistrița

Crama JELNA angajează barman, ajutor barman, bucătar și maseur! ROMBAT caută operatori producție. NOI locuri de muncă în Bistrița, la SAN DECO Bistrița-Năsăud,  DIVANI & SOFA, AMICII Building și Ideal Print. Oferta completă, mai jos: