20.7 C
Bistrița
vineri, iulie 24, 2026

Ziua Culturii Naționale, celebrată la Bistrița cu două concerte extraordinare

Ziua Culturii Naționale va fi celebrată la Bistrița prin intermediul a două concerte speciale: vineri, 14 ianuarie, la Centrul Cultural Municipal din parc va avea loc un concert de muzică tradițională susținut de Grupul Iza. Sâmbătă, 15 ianuarie, ne delectăm cu un concert de jazz, susținut de Maria Răducanu.

Grupul Iza – compus din Ioan Pop, Ioachim Făt, Grigore Chira, Anuța Pop, Voichița Tepei – revine la Bistrița, pentru un concert special de Ziua Culturii Naționale.

Evenimentul are loc în 14 ianuarie, de la ora 19.00, la Centrul Cultural Municipal. Prețul unui bilet – 20 de lei.

Sâmbătă, 15 ianuarie, tot la Centrul Cultural Municipal are loc un concert de jazz. Pe scenă vor urca solista Maria Răducanu, acompaniată de Jan Roder și Michael Griener.

Muzicienii ne vor oferi o incursiune în postmodernismul muzical universal, de la Anton Pann la Amalia Rodrigues.

Ziua Culturii Naționale a fost instituită în România în decembrie 2010. Este celebrată în fiecare an pe 15 ianuarie, ziua de naștere a poetului Mihai Eminescu (1850 – 1889).

Sărbătoarea are scopul de a promova cultura, arta și efortul academic.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: