2 C
Bistrița
miercuri, ianuarie 28, 2026

SURPRIZĂ: Un minor drogat a fost la volanul mașinii implicate în accidentul de pe Zăvoaie

O mașină a intrat în stâlp pe Strada Zăvoaie din Bistrița. Trei persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale. Șoferul era minor și drogat.

Mașina a intrat într-un stâlp de electricitate de pe marginea străzii. Două Echipaje de pompieri SMURD și o mașină de descarcerare au intervenit.

Din primele informații, trei persoane aveau nevoie de îngrijiri medicale la fața locului.

„Echipajele de interventie au găsit la locul solicitării trei persoane care primesc îngrijiri medicale”, a transmis ISU BN.

Șoferul autoturismului a fugit în primă fază de la locul accidentului, a fost găsit ulterior de polițiști și testat cu drugtest. Rezultatul a ieșit pozitiv.

„Din primele date, un autoturism condus de un tânăr de 16 ani, din Bistrița, a părăsit partea carosabilă intrând în coliziune cu un stâlp de susținere a rețelei electrice.

În urma accidentului a rezultat rănirea șoferului și a trei pasageri, aceștia necesitând ulterior acordarea de îngrijiri medicale.

La momentul intervenției polițiștilor șoferul nu a fost găsit la locul producerii accidentului, acesta revenind la scurt timp.

În urma testării cu aparatul etilotest a acestuia, rezultatul a fost negativ. Testarea cu aparatul drugtest a indicat însă faptul că tânărul consumase substanțe psihoactive. Totodata, în urma verificărilor, polițiștii au stabilit faptul ca șoferul nu deține permis de conducere, autoturismul fiindu-i încredințat de unul dintre pasageri, un tânăr de 17 ani.

Polițiștii continuă cercetările în cadrul unui dosar penal întocmit cu privire la infracțiunile de vătămare corporală din culpă, conducerea unui vehicul fără permis de conducere, conducerea unu vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe, părăsirea sau modificarea locului accidentului și încredințarea unui vehicul unei persoane care nu deține permis de conducere”, a transmis IPJ BN.

ARTICOLE SIMILARE

3 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.

Crama JELNA caută bucătar cu personalitate: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Crama JELNA angajează bucătar cu personalitate. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan, IPROEB sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos: