2.8 C
Bistrița
luni, ianuarie 26, 2026

Sărbătorile pascale 2023, mai liniștite decât în alți ani! „Preoții ne cer prezența la slujbe!”

Reprezentanții poliției și pompierilor au explicat că sărbătorile pascale 2023 au fost liniștite. „Preoții ne cer prezența la slujbe. Sunt cerșetori, persoane care se îmbulzesc…”, a spus reprezentantul comitetului pentru situații de urgență.

În cadrul ședinței de Colegiu Prefectural de ieri s-a făcut rezumatul zilelor de sărbătoare pascale care au trecut.

Nu au fost probleme deosebite constatate în această perioadă”, a declarat reprezentantul Inspectoratului Județean de Poliție Bistrița-Năsăud.

Nu am avut evenimente deosebite. Nici incendii, nici accidente cu persoane vătămate”, a explicat colonelul Mihai Suciu, reprezentantul Inspectoratului pentru Situații de Urgență BN.

Întrebați de ce este nevoie de mobilizarea atâtor efective de poliție și jandarmi la slujbele religioase, reprezentanții Comitetului pentru Situații de Urgență au explicat că preoții au solicitat acest lucru, pentru siguranță.

Toate aceste misiuni se organizează în baza unor analize de risc. Iar în unele cazuri chiar suntem solicitați de către preoți pentru a fi prezenți. Ni se prezintă situații cu care s-au confruntat la slujbe. Spre exemplu cerșetori, tot felul de persoane care se îmbulzesc la apa sfințită, etc.

Niciodată nu cred că am exagerat. Este și o abordare preventivă. Sunt și cazuri când primim informații și de la alte structuri, vizavi de anumite riscuri. Noi luăm inclusiv măsuri antiteroriste: și la biserici, și în toate locurile unde se desfășoară activități cu public numeros. Avem planuri de acțiune pe diferite chestiuni și trebuie puse în aplicare. Acum, dacă deranjează pe cineva prezența poliției sau a jandarmeriei…”, au declarat aceștia.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.

Crama JELNA caută bucătar cu personalitate: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Crama JELNA angajează bucătar cu personalitate. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan, IPROEB sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos: