23.6 C
Bistrița
duminică, iulie 27, 2025

Aquabis: Asociațiile de proprietari să își deschidă conturi bancare până în 11 noiembrie 2023

Aquabis S.A., în calitate de operator regional al serviciului de alimentare cu apă şi de canalizare, informează abonații cu privire la promulgarea Legii 296/2023. Aceasta aduce modificări asupra Legii 70/2015 limitând operațiunile cu numerar, în special plățile și încasările între persoane juridice, persoane fizice și persoane fizice/juridice, după cum urmează:

Plăți și încasări între 2 persoane juridice:

  1. Încasări în numerar de la o persoană juridică:
  • Se poate încasa în numerar în limita unui plafon zilnic de 1.000 lei de la o persoană juridică.

2. Plăți către persoane juridice:

  • Se pot face plăți către persoane juridice în limita unui plafon zilnic de 1.000 lei/persoană, dar nu mai mult de un plafon total de 2.000 lei/zi.

3. Plăți și încasări între o persoană juridică și o persoană fizică:

  • Se pot face încasări și plăți între o persoană juridică și o persoană fizică în plafonul zilnic de 5.000 lei către/de la o persoană, pentru livrări ori achiziții de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanțe sau alte drepturi și primiri ori restituiri de împrumuturi sau alte finanțări.

Facturi care depășesc plafonul:

  • Facturile care depășesc plafonul pot fi plătite în numerar în limitele prezentate, iar diferențele peste plafon se pot plăti numai prin intermediul băncilor.

Legea astfel modificată intră în vigoare din data de 11 noiembrie 2023. În acest sens, rugăm toți abonații persoane juridice și în special asociațiile de proprietari ca până la data intrării în vigoare să își deschidă conturi bancare în cazul în care nu dețin deja, pentru a putea achita contravaloarea serviciilor prestate”, transmite conducerea Aquabis. 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

DE NERATAT: Descoperă secretele pizzei perfecte de la maestrul Chef Toderaș Mircea, într-un show culinar marca Colina Restaurant & Events din Unirea!

Vrei să înveți să pregătești cea mai bună pizza din viața ta, cu care să-i răsfeți...

Materom Automotive Bistrița lansează o ofertă dedicată siguranței la volan

Materom Automotive Bistrița lansează o ofertă dedicată siguranței la volan: Super reducere la schimbul complet al plăcuțelor de frână, pentru modelele Škoda fabricate între anii 2018 și 2020.

BISTRIȚA, zona Subcetate: Apartamente la 82.000 Euro inclusiv TVA, în Ansamblul Rezidențial Valea Românească

Primul bloc din Ansamblul Rezidențial Valea Românească, din zona Subcetate, lângă magazinul Penny, este gata! Cele...