16.8 C
Bistrița
miercuri, iulie 22, 2026

FOTO – MINUNAT: A înflorit laleaua pestriță în Pădurea din Șes de la Orheiu Bistriței!

Printre brândușele din Pădurea din Șes de la Orheiu Bistriței au început să apară, timid, primele lalele pestrițe. Delicate și elegante, acestea se numără printre florile protejate prin lege.

Laleaua pestriță, minunea naturii care ne uimește cu frumusețea și fragilitatea ei în fiecare primăvară, a înflorit în pădurea din Orheiu Bistriței mai repede decât în anii trecuți.

Fotograful amator Gavrilă Albert a surprins-o în ipostaze minunate:

Printre brândușe încep să apară timid lalelele pestrițe! În aproximativ două săptămâni locul brândușelor va fi preluat de lalelele pestrițe!”, spune Gavrilă Albert, care a făcut ieri o plimbare printre flori, în Pădurea din Șes.

Lalelei pestrițe i se mai spune și Floarea de Șah și este una dintre cele mai rare şi solitare flori, fiind ocrotită prin lege.

Zilele acestea, Pădurea din Șes de la Orheiu Bistriței ne oferă un peisaj de vis:

ARTICOLE SIMILARE

4 COMENTARII

  1. Minunat !
    Politistul local cel mai sensibil , domnul GAVRILA ALBERT cuprinde in palma o frumusete a naturii.
    Multumesc stimate domn pentru pozele aratate si pentru grija deosebita pentru aceasta floare.
    Multumesc BISTRITEANUL pentru acest articol !

  2. Blând gardian, Meleagris,
    Stânjenel al Doamnei Iris,
    Ins deștept – băiat aparte,
    Păzește-mă, mai departe,
    Craii să nu-mi jumulească
    Ceapa, floarea fritillească
    De mândră lalea-pestriță,
    Ca tabla de șah – Bistriță.

  3. Numai vești frumoase să ne aduceți, Bistriteanul.ro !! Primăvară cu soare-n suflet vă doresc dvs și colaboratorilor dvs.
    D-lui Albert toată stima și admirația pentru pasiune și dragostea de natură! L-am observat la „furat” de cadre alături de soția lui la Dorolea la pădure în acest weekend.
    Face ce face și din nou ne încântă cu imagini minunate!! Sănătate multă! Vă urmaresc cu interes!
    Cu admiratie, Matei

  4. Am fost azi 05 03 2024 ora 14 în pădurea din șes dar nu am găsit nici o lalea pestriță , doar brândușe in pâlcuri multe .

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: