12.5 C
Bistrița
marți, iunie 10, 2025

FOTO: Sute de tineri și-au căutat un job la bursa locurilor de muncă pentru absolvenți. Doar 17 posturi pentru cei cu studii superioare

La sediul AJOFM BN au venit astăzi sute de bistrițeni, majoritatea tineri, în căutarea unui loc de muncă. Din cele 230 de locuri de muncă disponibile oferite de angajatorii din Bistrița-Năsăud, doar 17 sunt pentru cei cu studii superioare.

Organizarea acestui eveniment are ca și scop conectarea angajatorilor cu potențialii candidați, prin crearea unui mediu interactiv. În contextul economic actual este foarte important să găsim punțile de legătură și comunicare între angajatori, absolvenți și viitori absolvenți.

În evidențele AJOFM BN sunt înregistrați la ora actuală 307 absolvenți ai promoției 2024, dintre care 154 beneficiază de indemnizația de șomaj”, a explicat Angela Koos, directorul AJOFM BN.

Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți se adresează atât absolvenţilor, cât şi tuturor persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă.

Cei 26 de angajatori prezenți astăzi la bursă au oferit în total 230 de locuri de muncă.

Pentru cei cu studii superioare sunt disponibile doar 17 posturi –  asistent manager, analist recrutare, economist, inginer construcții civile, inginer electromecanic, inginer mecanic, etc.

Oferta este mai generoasă pentru cei cu studii medii. Printre locurile de muncă oferite de angajatori se numără agent de securitate, agent de turism, barman, controlor calitate, dispecer, dulgher, electrician, femeie de serviciu, mecanic auto, reprezentant comercial, şofer autocamion sau sudor.

La bursă au participat și reprezentanţi ai unei universități din Bistrița, ai Penitenciarului Bistriţa, ai Centrului Militar Bistriţa și DGASPC BN.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...