6.2 C
Bistrița
sâmbătă, aprilie 25, 2026

FOTO: Sute de tineri și-au căutat un job la bursa locurilor de muncă pentru absolvenți. Doar 17 posturi pentru cei cu studii superioare

La sediul AJOFM BN au venit astăzi sute de bistrițeni, majoritatea tineri, în căutarea unui loc de muncă. Din cele 230 de locuri de muncă disponibile oferite de angajatorii din Bistrița-Năsăud, doar 17 sunt pentru cei cu studii superioare.

Organizarea acestui eveniment are ca și scop conectarea angajatorilor cu potențialii candidați, prin crearea unui mediu interactiv. În contextul economic actual este foarte important să găsim punțile de legătură și comunicare între angajatori, absolvenți și viitori absolvenți.

În evidențele AJOFM BN sunt înregistrați la ora actuală 307 absolvenți ai promoției 2024, dintre care 154 beneficiază de indemnizația de șomaj”, a explicat Angela Koos, directorul AJOFM BN.

Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți se adresează atât absolvenţilor, cât şi tuturor persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă.

Cei 26 de angajatori prezenți astăzi la bursă au oferit în total 230 de locuri de muncă.

Pentru cei cu studii superioare sunt disponibile doar 17 posturi –  asistent manager, analist recrutare, economist, inginer construcții civile, inginer electromecanic, inginer mecanic, etc.

Oferta este mai generoasă pentru cei cu studii medii. Printre locurile de muncă oferite de angajatori se numără agent de securitate, agent de turism, barman, controlor calitate, dispecer, dulgher, electrician, femeie de serviciu, mecanic auto, reprezentant comercial, şofer autocamion sau sudor.

La bursă au participat și reprezentanţi ai unei universități din Bistrița, ai Penitenciarului Bistriţa, ai Centrului Militar Bistriţa și DGASPC BN.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

​La Andrei Cleaning – servicii de curățenie la înălțime! Pot spăla inclusiv fațade și panourile fotovoltaice

​Când lucrezi cu inima, rezultatele apar întotdeauna! Cu o experiență de aproape 15 ani acumulată în...

Grand Hotel Coroana caută ajutor bucătar serios: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar serios. Casa EMA caută instalator priceput, iar Flori cu Efect de WOW are nevoie de un florist. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Stewo Năsăud, Clinica Sanovil, Aquabis, GB Instaplan și Crama JELNA. Oferta completă, mai jos:

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri, având un interior versatil și spațios, cu 3 rânduri de scaune și peste 1.000 litri volum portbagaj. Mai mult, se bucură de un sistem plug-in hybrid cu baterie de 24,7 kWh și autonomie electrică de până la 100 km (WLTP)* Cea mai bună poziționare preț - valoare pentru segmentul SUV-urilor mari.