19.2 C
Bistrița
joi, august 21, 2025

Paul Szekely – noul manager al Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița

Noul manager al Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița este Paul Szekely, care până acum a îndeplinit funcția de director administrativ. Se pare că Mirela Pop, cea care a fost propusă în primă instanță să preia manageriatul unității medicale nu se mai încadra, potrivit noilor prevederi legale, pentru a îndeplini această funcție.

În cadrul ultimei conferințe de presă, Gabriel Lazany care va prelua de mâine Primăria Bistrița, a anunțat că noul manager al Spitalului Clinic Județean de Urgență este Paul Szekely, care până acum a îndeplinit funcția de director administrativ.

La mijlocul acestui an, Gabriel Lazany a anunțat că a propus-o pentru a-i lua locul pe Mirela Pop, directorul financiar-contabil, care lucrează în spital de mai bine de 6 ani. Se pare că ulterior propunerii legislația s-a schimbat, iar Mirela Pop nu mai îndeplinea condițiile legale pentru a manageria Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița.

„Mirela Pop nu are master. Doamna Mirela Pop avea cursul de management sanitar, care s-a scos dintre cerințe, dar nu avea master”, a precizat Gabriel Lazany, astăzi.

Locul lui Paul Szekely va fi luat de Ionuț Precup, care va fi noul director administrativ al spitalului.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Sergiana caută agent de vânzări în Bistrița, GB Instaplan angajează instalator, electrician, sudori

Sergiana caută un agent de vânzări în Bistrița-Năsăud, iar GB Instaplan angajează  instalator, electrician și muncitori necalificați în construcții. TeraSteel are nevoie de un stivuitorist priceput. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la RCB Electro, Rombis și IPROEB. Oferta completă, mai jos:

Fetelor, s-a DESCHIS Pronto Moda, în Viișoara! Calitate italiană, ținute casual sau rochii de seară, la super prețuri!

Un magazin extrem de colorat și vesel s-a deschis, exclusiv pentru doamne și domnișoare, în Viișoara!...

Respiră aer curat în mașina ta cu oferta MATEROM AUTOMOTIVE

Vara aduce călătorii mai lungi și temperaturi mai ridicate, iar confortul la volan depinde direct de calitatea aerului pe care îl respiri. MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița îți oferă o ofertă specială pentru a te bucura de un climat perfect în automobilul tău, fără alergeni și mirosuri neplăcute.