12.5 C
Bistrița
marți, iunie 10, 2025

Cartierele Bistriței “mai conectate”: transport special la Slătinița pentru elevii care frecventează afterschool-ul

Primarul Gabriel Lazany spune că în ultimele luni s-a lucrat pentru a se a face modificările necesare în rutele și orarele transportului public, astfel încât deplasările să fie mai accesibile și mai sigure pentru toți cetățenii. Ce schimbări au fost făcute:

Linia 10 Bistrița – Sărata: am răspuns unei solicitări și am modificat ora de plecare din Bistrița de la 13:50 la 14:00, pentru ca elevii să nu mai fie nevoiți să aștepte următoarea cursă.

Linia 16 Spitalul Județean – str. Ghinzii – Sala Polivalentă: am răspuns afirmativ la introducerea unei stații intermediare la Baza Sportivă de Tip I a CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud (terenurile de fotbal), astfel încât cei 460 de copii care fac sport acolo să poată călători în siguranță, evitând pericolele din zonă.

Transport special pentru elevii de la After School: a fost introdusă o cursă specială Bistrița (Școala Gimnazială nr. 4) – Slătinița, pentru a asigura un transport sigur și eficient pentru elevi”, a explicat acesta legat de schimbările făcute.

În continuare se lucrează la introducerea a 4 curse noi pe traseul 1B Ștefan cel Mare – Valea Jelnei și la prelungirea Liniei 2 de la Unirea – depozit muniție până la Slătinița.

De asemenea, se vor introduce curse noi pe traseul 8 Bistrița (Dispecerat) – Sigmir, astfel încât intervalul de succedare să fie de maxim 30 de minute, similar cu cel al altor rute către localitățile componente ale municipiului, și se va modifica intervalul de succedare pe linia 13 Subcetate, de la 30 de minute la 15 minute, între orele 9-12 și 16-18.

 

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Linia 16 daca tot merge doar din 30 in 30 de minute ar putea sa se continue pana la autogara nu sa stea jumatate din timp in statie la spitalul judetean.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...