23.4 C
Bistrița
luni, iulie 27, 2026

Unul dintre militarii răniți la Dorolea este în operație!

Doi militari au fost răniți la poligonul Dorolea, după ce a avut loc o declanșare accidentală a unei încărcături pirotehnice. Unul dintre ei a fost deja externat cu reomandări de tratament, în timp ce celălalt este operat la o mână.

Explozia a avut loc înainte de prânz, la Poligonul Dorolea, cauzată de o declanșare accidentală a unei încărcături pirotehnice.

Se pare că cei doi militari fac parte din Grupul 3 EOD al Diviziei 4  Infanterie „Gemina” și participau la un exercițiu de distrugerea de muniție reală, în mediu controlat.

Aceștia au primit îngrijiri medicale la fața locului și au fost transportați la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița.  Potrivit purtătorului de cuvânt al unității medicale, Florin Lazăr, unul dintre militari a fost deja externat, cu recomandări de tratament.

Celălalt, însă, este și în aceste momente în operație. Acesta este operat la o mână. Starea sa este stabilă.

Cei doi militari sunt din Bistrița-Năsăud.

UPDATE:

„La Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Bistriţa au ajuns miercuri, în jurul amiezii, două persoane rănite în urma unei explozii pirotehnice. Este vorba despre doi bărbaţi, în vârstă de 39 şi 41 de ani.

Primul dintre aceştia a fost internat, la ora 12.25, pe Secţia Chirurgie Generală, cu traumatism prin explozie la nivelul mâinii stângi, cu amputarea degetelor II şi III, şi cu plăgi la nivelul mâinii drepte. Acesta a fost supus unei intervenţii chirurgicale, care a constat în toaletarea plăgilor, din păcate, din cauza complexităţii traumatismului, degetele neputând fi replantate. În acest moment, starea lui este stabilă.

Cel de-al doilea bărbat rănit a ajuns la UPU cu plăgi latero-cervicale şi excoriaţii auriculare, fiind externat la ora 14.23, cu recomandări.”, a precizat Florin Lazăr, înlocuitor purtător de cuvânt SCJU Bistrița

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Schimbi bani luna aceasta? BSG Amanet & Exchange te premiază cu 1.000 de euro cash!

BSG Amanet & Exchange lansează cea de-a doua ediție a campaniei dedicată clienților care efectuează operațiuni...

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: