14.3 C
Bistrița
miercuri, aprilie 29, 2026

Microhidrocentrala de la Parva a fost finalizată și va fi „testată” începând de săptămâna viitoare

Autoritățile locale de la Parva au reușit să finalizeze microhidrocentrala de aproape două milioane de euro, finanțată din fonduri norvegiene. Potrivit primarului comunei Parva, aceasta va fi în teste în următoarele luni, urmând să fie inaugurată la mijlocul verii.

Parva este prima comună din România care deține o microhidrocentrală pentru producerea de energie, pentru consum propriu. Lucrările au început în urmă cu mai bine de un an și au costat în jur de două milioane de euro. Proiectul a fost finanțat prin fonduri norvegiene.

Potrivit primarului Ioan Strugari, construcția este gata și urmează să intre în teste de săptămâna viitoare.

„Săptămâna viitoare o punem în probe, va rămâne în probe 3-4 luni. Estimăm inaugurarea festivă în luna august”, a precizat Ioan Strugari, pentru Bistrițeanul.ro.

Microhidrocentrala a fost amenajată în zona barajului care a produs electricitate pentru localitate până în 1977. În primăvara anului 1977, acesta a fost distrus de o viitură.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Cine ne poate spune câte microhidrocentrale sunt pe râurile interioare, construite de români în vechiul regim și câte sunt în funcțiune ? Și la cele stopate, motivul opririi acestora și când au de gând să le repornească . Poate ne spune Burduja.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...

Clinica ALTEO Bistrița: De la Reumatologie și Chirurgie Generală până la Cardiologie și Medicină Dentară

Cu o istorie de peste 30 de ani, Clinica ALTEO Bistrița este prima instituție medicală privată...

Gelateria ANIELA angajează Asistent servire / vânzări. NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. Patiseria SWEET  IRIS  angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar. Casa EMA caută instalator priceput. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița și Năsăud. Oferta completă, mai jos: