8 C
Bistrița
vineri, aprilie 3, 2026

Mâine se alege președintele României! Ce nu aveți voie să faceți astăzi și mâine:

Mâine, românii își aleg președintele, în turul II al alegerilor prezidențiale. Campania electorală s-a încheiat în această dimineață, astfel că este interzisă continuarea propagandei electorale. De asemenea, mâine, în ziua votului, trebuie să respectați mai multe reguli:

Potrivit reprezentanților Ministerului Afacerilor Interne din Bistrița-Năsăud, astăzi este interzisă propaganda electorală, întrucât campania s-a încheiat în această dimineață, la ora 07:00. Se interzice afișarea, lansarea, plasarea, promovarea, publicarea, distribuirea și difuzarea de materiale publicitare politice care vizează alegerile prezidențiale.

Este interzisă, de azi dimineață, transmiterea către români a mesajelor de tip text sau audio-video prin care se urmărește influențarea opțiunii de vot.

Pe parcursul campaniei electorale, la nivelul județului nu s-au înregistrat incidente. Efectivele M.A.I. vor asigura buletinelor de vot și a celorlalte materiale electorale pe timpul transportului de la locurile de depozitare către secțiile de vot. Peste 600 de polițiști și jandarmi sunt mobilizați azi.

 „Președinții birourilor electorale ale secțiilor de votare se vor prezenta astăzi la secțiile de vot pentru luarea măsurilor necesare pentru asigurarea ordinii și corectitudinii operațiunilor de votare, precum și pentru fixarea  posturilor de pază în jurul secțiilor de vot. Pe parcursul nopții, angajații MAI de la nivel județean vor asigura protecția celor 314 secții de votare din județul Bistrița-Năsăud, urmând să le predea președinților birourilor electorale, mâine dimineață, cu sigiliile intacte”, informează reprezentanții IPJ BN.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Premieră la Bistrița – Conferința „Eu și Copilul”: Soluții concrete pentru provocările părinților și profesorilor. Invitați: Experți de top în educație și sănătate

Ce soluții practice putem aplica provocărilor actuale din educație? Cum susținem dezvoltarea copiilor și cum le oferim încredere în sine? Unde se află echilibrul între tehnologie și procesul de învățare? Sunt doar câteva dintre temele care vor fi abordate în conferința „Eu și Copilul”, în premieră la Palatul Culturii din Bistrița.

Stewo Năsăud face angajări! Se caută asistent manager, magazioner, facturist. NOI locuri de muncă, în Bistrița

STEWO Năsăud angajează asistent manager, magazioner, facturist și controlor calitate. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Casa EMA, TRANSMIXT Bistrița, GB Instaplan, BistriVET, CAR Bistrița Credit Plan sau Tinu House Art. Oferta completă, mai jos:  

Prezentare cu degustare: Agenția de Nunți Avramii prezintă noile meniuri pentru sezonul 2026 – 2027!

Așa cum știm cu toții, o nuntă de poveste începe cu o experiență culinară de neuitat!...