27.4 C
Bistrița
marți, iunie 30, 2026

PRO-VERB: Nevoia te învață…

Nevoia te învață – a spus la un moment dat un român, când, neavând cuie, a reparat cu o sfoară o scândură la un gard sau a prins cu o bucată de sârmă, în loc de o balamă, o ușă de stâlp. Vorba a devenit proverbială pentru că românii au fost mereu nevoiți să se descurce, fiind inventivi și creativi.

Vorba aceasta românească este valabilă și în alte părți ale lumii, pentru că multe lucruri bune s-au născut din nevoie și sărăcie. Ca și celebra pizza, care nu era altceva decât o lipie acoperită cu brânză de capră și sos de roșii pentru săraca populație a Siciliei. Dar s-a răspândit în întreaga lume, fiind îmbogățită creativ și devenind o mâncare din patrimoniul UNESCO.

Așadar, nevoia te învață, după cum suferința este cel mai bun învățător pentru suflet și pentru umanizarea omului.

Nevoia l-a făcut pe om să găsească metode noi și neașteptate de rezolvare ale problemelor.

De bună seamă, suntem un popor care are resurse nesfârșite și nebănuite de creativitate, care așteaptă să fie puse în valoare. Soluții simple la probleme complicate ne sunt oferite în fiecare zi de românii noștri. Fie în zona meșteșugurilor, fie în zona industriei, fie în zona comerțului, fie în zona socială.

Mai este doar de așteptat ca și în politică, unde avem nevoie de conducători buni, să se găsească o cale ca aceștia să ajungă să ne stea în față și să ne arate calea spre un viitor pe care îl merităm… Mai bun, mai creativ, mai senin și predictibil pentru că acum avem mare nevoie de el.

Alexandru UIUIU
Alexandru UIUIU
Alexandru UIUIU este scriitor, absolvent al Facultății de Filosofie a Universităţii „Babeş-Bolyai" din Cluj Napoca. A fost redactor-şef adjunct al cotidianului „Actualitatea BN" în 1998, debutând în 1988 la „Vatra" cu un grupaj de proză scurtă. A colaborat cu eseuri, recenzii, studii, proză la publicațiile „Familia", „Contrapunct", „Luceafărul", „Steaua", „Hyperion", etc. A publicat: „Ridicarea în genunchi” (roman 1999), „Socrate - Poetul” (prozo - poeme, 2000), „Aşteptând-o pe Godette” (teatru, 2003), „Sfîşierea sau a doua venire” (2006), Țara ascunsă (În 2012 volumul I, 2018 volumul II), „Agentul de vînzări” (2019), Fereastra din tavan (teatru, 2023).

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență, Aquabis caută instalatori pentru Bistrița și Beclean

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență și ajutor bucătar, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:  

Ziua Porților Deschise BYD la Materom Automotive Bistrița: 3 zile de oferte speciale, test drive-uri și premii

În perioada 25–27 iunie, Materom Automotive BYD Bistrița organizează Ziua Porților Deschise, un eveniment dedicat tuturor celor care își doresc să descopere gama BYD și să afle mai multe despre viitorul mobilității electrice și hibride.

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Aquabis, Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos: