O fascinantă călătorie în timp ne așteaptă la Arhivele din Bistrița: Vlad Adrian Pop, absolvent al Colegiului „Liviu Rebreanu” și student al Academiei Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu, ne oferă încă un volum surpriză. Tânărul pasionat de istorie ne invită și la o expoziție foto de excepție.
Vlad Adrian Pop ne impresiona în 2013, pe când avea doar 11 ani, cu pasiunea lui pentru arheologie. În 2019 tot el își prezenta publicului din Bistrița prima carte, dedicată stră-bunicului său, care a luptat în cel de-al Doilea Război Mondial.
Pasiunea a crescut în tânărul are este acum student la Academia Forțelor Terestre din Sibiu. Săptămâna viitoare, Vlad Pop ne va prezenta un al doilea volum – dedicat Bistriței interbelice.
„Vara trecută am achiziționat un album interbelic, ce conținea, la prima vedere, fotografii realizate în Bistrița, însoțite de câteva însemnări în creion. În afara acestor repere, nu exista nicio altă informație.
Dincolo de el s-a ascuns însă un adevărat „labirint”, materializat prin nopți nedormite și cercetări aprofundate. Toate „alimentate” cu emoția de a descoperi chipurile, locurile și evenimentele imortalizate.
Cele aproape 300 de fotografii surprind viața unei familii și a comunității locale din anii 1930”, a explicat autorul.
Printre fotografii se regăsesc chiar și imagini inedite care nu au mai fost expuse până acum. E vorba de interioarele unor locuințe din Bistrița sau personalități istorice, precum generalul Grigore Bălan.
Împreună, ele alcătuiesc un tablou viu al Bistriței și al altor locuri din județ și din țară, așa cum arătau ele acum aproape un seccol – a mai explicat Vlad Pop.
„După o lungă perioadă de documentare, le-am pus în context cu presa și mărturiile vremii. Acolo unde detaliile au rămas ascunse, am păstrat însemnările originale. Dintr-un simplu album, s-a născut astfel o POVESTE.
Rezultatul este volumul Povestea unui album – Bistrița-Năsăud și România în perioada interbelică”, a mai explicat Vlad Pop.
Lansarea volumului are loc săptămâna viitoare, vineri, 29 august, la ora 10:30, la Arhivele Naționale (str. Gării nr. 3–5). Cu acest prilej va fi vernisată și expoziția de cărți poștale, fotografii și obiecte din colecția autorului. Sunt piese dedicate exclusiv istoriei județului Bistrița-Năsăud – rodul a peste 17 ani de descoperiri și colecționat:
POVESTEA DE JOI: Vlăduţ, micuţul arheolog şi anticar
Cartea unui tânăr bistrițean a ajuns și în mâna Principelui Nicolae al României
FOTO/VIDEO: Emoționant omagiu al unui elev din Bistrița, pentru străbunicul lui…!