18.1 C
Bistrița
sâmbătă, aprilie 25, 2026

Bistrițenii vor putea să ia la pas sau pe două roți pădurile din jurul municipiului: se pregătește un traseu de drumeție și plimbare!

Potrivit primarului Gabriel Lazany, municipalitatea pregătește un traseu cicloturistic și pietonal prin pădurile din jurul Bistriței. Traseul ar urma să se întindă pe 50 de kilometri.

În cadrul dezbaterii pe buget, primarul Gabriel Lazany a precizat că se discută despre dezvoltarea unui traseu cicloturistic și pietonal prin pădurile din jurul orașului.

Acesta ar urma să fie dezvoltat în parteneriat cu Ocolul Silvic Municipal, cu ONG-uri și chiar cu agenți economici din Bistrița:

„Bistrița este înconjurată de păduri și atunci ne dorim ca aceste păduri să le scoatem în evidență, să le exploatăm la modul cel mai plăcut posibil, pentru că bistrițenii la care le place ieșirea în aer liber, plimbarea pe jos sau cu bicicleta o fac cu mai mare plăcere în zonele mai retrase cum sunt  pădurile”, a completat primarul Gabriel Lazany.

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

CULT 500 by Nella aduce în premieră, la Bistrița, tehnologia KOEMIA: diagnostic digital + șampon, mască și leave in – personalizate exact pentru tine

Frumusețea nu înseamnă doar estetică, ci și sănătate și personalizare, iar CULT 500 by Nella Botîrlă...

​La Andrei Cleaning – servicii de curățenie la înălțime! Pot spăla inclusiv fațade și panourile fotovoltaice

​Când lucrezi cu inima, rezultatele apar întotdeauna! Cu o experiență de aproape 15 ani acumulată în...

Grand Hotel Coroana caută ajutor bucătar serios: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar serios. Casa EMA caută instalator priceput, iar Flori cu Efect de WOW are nevoie de un florist. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Stewo Năsăud, Clinica Sanovil, Aquabis, GB Instaplan și Crama JELNA. Oferta completă, mai jos: