16 C
Bistrița
marți, iunie 16, 2026

Subsolul Casei de Cultură, unde funcționează Crama Veche, va fi scos până la urmă la licitație!

Consiliul Local al municipiului Bistrița a votat ieri, în ședința ordinară, modificarea contractului de închiriere pe care îl are omul de afaceri Ducu Gâvan pentru spațiul în care funcționează Crama Veche. Practic se dorește crearea unei noi căi de acces, pentru ca spațiul de la subsolul Casei de Cultură, unde funcționează Crama Veche, să fie scos la licitație.

După ce la ultima ședință de Consiliu Local proiectul care prevede modificarea contractului de închiriere pe care îl are omul de afaceri Ducu Gâvan nu a trecut, ieri, consilierii locali și-au dat girul.

Practic, se dorește crearea unei căi de acces către spațiul de la subsolul Casei de Cultură, în vederea scoaterii la licitație a acestuia, după ce contractual cu Ducu Gâvan a expirat. Contractul care prevede închirierea terasei unde funcționează tot Crama Veche este încă în vigoare.

„Ne aflăm într-un cerc vicios, nu putem scoate la licitatie acel spațiu care nu mai are con tract de niciun fel. Nu putem scoate la licitatie fara a avea o cale de acces. În altă ordine de idei, nu putem face un contract direct cu domnul Gâvan, fără să scoatem la licitație. Atunci ne învârtim tot roată. E singurul lucru pe care îl putem face, să dezmembrăm”, a explicat viceprimarul Sorin Hangan.

Primăria Bistrița n-a întăbulat Casa de Cultură…

Ducu Gâvan a intervenit și el și a precizat că se află în această situație tocmai din cauza administrației locale, care n-a întăbulat Casa de Cultură și din 2023 a tot prelungit contractul.

„Nu din vina noastră nu s-a putut scoate la licitație spațiul în 2023, când a expirat contractul, ci din vina dumneavoastră, că n-ați întăbulat casa de cultură. Eu am făcut cereri de prelungire, ca să n-ajungem în situația aceasta”, a spus omul de afaceri.

Edilul Bistriței, Gabriel Lazany a precizat că nu mai poate gira o ilegalitate și că trebuie organizată o licitație pentru spațiul respectiv, iar licitație nu poate fi organizată, dacă nu se garantează o cale de acces:

„Noi nu trebuie să facem decât ceea ce ne spune legea că trebuie să facem. Închirierea acelui loc se poate face doar prin licitație și ca să îl pot închiria trebuie să aibă drept de acces. Trebuiau scoase la licitație simultan, pentru că depind una de alta, inclusiv utilitățile sunt legate. Nu s-a făcut lucrul acesta, pentru că atunci, Casa de Cultură era neîntabulată. Nu mai putem gira o nelegalitate în continuare”.

Mai puteți citi pe acest subiect:

VIDEO: Discuții aprinse în Consiliul Local Bistrița pe seama reînnoirii contractului pentru Crama Veche

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare, Grand Hotel Coroana angajează ospătar: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel COROANA angajează ospătar, Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la TeraSteel și Eurocompozite unde este nevoie de lăcătuși mecanici și muncitori.  Amicii Building angajează ingineri proiectare instalații electrice și sanitare. Oferta completă, mai jos:  

Concept unic în România, lansat la Bistrița: GFT Delta Office, revoluționează piața de apartamente și case prin „Roata Avantajelor”!

Piața de imobiliare din Bistrița intră într-o nouă etapă odată cu lansarea unui concept inovator de către GFT Delta Office, agenție imobiliară recunoscută pentru profesionalism și transparență în domeniul tranzacțiilor imobiliare. Pentru prima dată în România, clienții au posibilitatea de a beneficia de reduceri și avantaje...

Magazinele RRS Eleganza Superiore: Costume pentru orice eveniment, buzunar sau stil, indiferent de vârstă

Domnilor, dacă aveți un eveniment sau trebuie să cumpărați un costum sau piese vestimentare pentru ținute...