20.1 C
Bistrița
joi, iulie 30, 2026

S-a renunțat la parcarea supraetajată cu 70 de locuri de parcare de la Spitalul Clinic Județean de Urgență

Potrivit primarului Gabriel Lazany, Consiliul Județean a renunțat la parcarea supraetajată de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița, care era estimată la peste 10 milioane de lei. În locul său vor fi amenajate 25 de locuri de parcare noi, la sol.

În cadrul ședinței de Consiliu Local de ieri, primarul Gabriel Lazany a precizat că s-a renunțat la parcarea supraetajată de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița, pe care voia să o amenajeze Consiliul Județean, cu peste 10 milioane de lei.

În locul său va fi amenajată o parcare la sol. Aceasta va avea 25 de locuri de parcare. Parte din acestea vor fi dedicate și vizitatorilor, care, în momentul de față nu prea au alternative în zonă, având în vedere faptul că parte din locurile de parcare existente nu sunt funcționale din cauza șantierului de la spital.

„În noul proiect, după ce toate locurile de parcare vor fi funcționalizate vor fi locuri rezervate strict pentru aparținători și pentru urgențele medicale. În momentul de față toate locurile de parcare din zona din fața spitalului sunt afectate de șantier și nu sunt operabile. Acesta este unul dintre disconforturile care sunt în această perioadă.

La sfârșitul lucrărilor, undeva la finele lunii august în spital vor fi disponibile aproximativ peste 250 de locuri de parcare. Va fi unul dintre spitalele din România cu cele mai multe locuri de parcare disponibile: avem parcările care s-au creat în corpul nou de clădire, 50 și ceva, parcările de pe intrarea de pe 1 Decembrie, acolo sunt 50 și ceva de locuri de parcare și vor fi locurile de parcare din fața spitalului. Suplimentar această parcare cu 25 de locuri care se face în lateral”, a explicat primarul Gabriel Lazany, în cadrul ședinței de Consiliu Local, de ieri.

Proiectul la care s-a renunțat prevedea amenajarea unei parcări supraterane, în regim de înălțime de demisol parțial + parter + două etaje + etaj retras, cu o suprafață desfășurată de 4.424 de mp și 72 de locuri de pacare. Aceasta urma să fie dotată cu sistem de bariere și contorizare a timpului, dar și o inventariere în timp real a locurilor libere.

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Hotel Metropolis și Clinica Sanovil recrutează personal: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Hotel Metropolis unde se recrutează personal pentru redeschiderea din toamnă. Kreativ Metal & Colours caută un lăcătuș mecanic / confecționer serios, punctual și atent la detalii. SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști. Oferta completă, mai jos:

Schimbi bani luna aceasta? BSG Amanet & Exchange te premiază cu 1.000 de euro cash!

BSG Amanet & Exchange lansează cea de-a doua ediție a campaniei dedicată clienților care efectuează operațiuni...

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: