21.2 C
Bistrița
miercuri, septembrie 10, 2025

VIDEO: Zeci de șahiști au luptat la Bistrița pentru Cupa Avangarde!

Au pornit cu dreptul: Cupa Avangarde desfășurată în acest weekend la Bistrița a reunit peste 40 de șahiști cu vârste între 10 și 70 de ani, între care și 2 șahiști experimentați din Ucraina. „În cel de-al zecelea an de activitate pentru Asociația Șah Club Bistrița, s-a reușit, în sfârșit, organizarea unui turneu oficial cu raportare FIDE…”, a precizat maestrul FIDE Paul-Cristian Rusan, mulțumit de succesul competiției.

Sala de conferințe de la CSM Bistrița a devenit neîncăpătoare pentru numărul mare de admiratori ai acestui sport al minții, iar printre participanți s-au numărat doi maeștri internaționali, 3 maeștri FIDE și 3 maeștri naționali care au ridicat mult nivelul competiției.

„În cel de-al zecelea an de activitate pentru clubul nostru, s-a reușit, în sfârșit, organizarea unui turneu oficial cu raportare FIDE la Bistrița. Mulțumiri speciale se cuvin sponsorului, firma Avangarde Software, arbitrului acestei competiții – maestrul FIDE Alin Toma (realizatorul emisiunii Regi și pioni de la TVR Cluj), precum și gazdelor noastre de la CSM Bistrița și voluntarilor de la club pentru implicarea în organizare…”, a precizat maestrul FIDE Paul-Cristian Rusan, de la Asociația Șah Club Bistrița.

[arve url=”https://youtu.be/jFHRttLtn04″ /]

Clasamentul final, după cele 7 runde disputate în sistem elvețian, arată astfel:

  1. Nester Ihor (UKR) – 5,5 puncte
  2. Ustianovich Nazar (UKR) – 5,5 puncte
  3. Helmer Janos (CSM Cluj) – 5,5 puncte
  4. Petre Nad-Titus (Medicina Timișoara) – 5,5 puncte (primii 4 fiind departajați de coeficienții specifici)
  5. Lupu Ovidiu-Jean (CSO Cugir) – 5 puncte.

S-au mai acordat premii speciale pentru Juniorii sub 14 ani Sandor Denis-Raul (Șah Club Bistrița – 3 puncte), Mitrea Alexandra-Ioana (CS Juniorul Cluj – 2 puncte), Rusan Paul-Andrei (Șah Club Bistrița – 2 puncte), dar și pentru Miron Ionel (ACS Napocensis Cluj) – 5 puncte la categoria Veterani. Cel mai bun bistrițean a fost declarat Chima Radu-Niculin (de la Șah Club Bistrița) cu 4,5 puncte obținute.

S-au acordat premii constând în cupe, medalii, diplome, bani, dulciuri și tricouri din partea sponsorului Avangarde Software.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos:

Cele mai noi modele Škoda vin la Bistrița, la Caravana Škoda 2025

Caravana Škoda 2025: În 27 și 28 septembrie, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) se va transforma într-un adevărat showroom în aer liber, unde pasionații de mașini și familiile bistrițene sunt invitați să descopere cele mai noi modele Škoda, să participe la test drive-uri și să se bucure de surprize, concursuri și premii atractive.

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos: