-1.5 C
Bistrița
duminică, februarie 1, 2026

FOTO/VIDEO: Grădinița Logos, ridicată din fonduri proprii, și-a deschis azi porțile

În cadrul complexului școlar Logos, astăzi a avut loc inaugurarea grădiniței. O investiție de aproximativ 180.000 de euro, din fonduri proprii, va face mai fericiți 95 de copilași. „Este cea mai modernă și frumoasă grădiniță privată din Bistrița, din țară și din Europa”, au spus autoritățile prezente.

În cartierul Subcetate și-a deschis azi porțile, cea mai nouă grădiniță privată. Liceul Creștin „Logos” are acum în campus și o grădiniță. 95 de copii se bucură de condiții mult mai bune în incinta noii clădiri. Anul trecut, grădinița funcționa în incinta clădirii Liceului.

Este cea mai frumoasă grădiniță la care m-ai adus”, a spus o fetiță uimită, mamei sale.

Construcția a început în luna aprilie a acestui an. Are 560 metri pătrați suprafață desfășurată și 510 metri pătrați suprafață utilă. Are 6 clase și alte încăperi funcționale: educație fizică, cabinet medical, catering etc. Încă nu avem un calcul exact al lucrărilor, dar noi am bugetat-o la 180.000 de euro”, a explicat Ioan Repede, președintele Fundației Gamaliel.

Banii sunt veniți din donațiile oamenilor cu inimă bună.

La inaugurarea clădirii grădiniței și la deschiderea noului an școlar au participat și primarul Ovidiu Crețu, președintele Consiliului Județean, Radu Moldovan și deputatul PNL, Robert Sigartău.

Primarul Ovidiu Crețu a susținut același discurs, ca și la Colegiul Național „Andrei Mureșanu”, adăugând și importanța valorilor creștine și credința în Dumnezeu.

[arve url=”https://youtu.be/Jy9xfdfafbY” /]

Președintele Consiliului Județean a apreciat calitatea condițiilor de învățare, a profesorilor, a elevilor și a dărniciei celor care au realizat această unitate de învățământ.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=9CcXculX9CE&feature=youtu.be” /]

Deputatul Robert Sighiartău a insistat asupra importanței valorilor morale, creștine și importanța familiei în creșterea și educarea copiilor.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=lWRCpyyWI_g” /]

Urmează, în viitor, și lucrări la Corpul C al Liceului, dar și la un teren și o sală de sport. În prezent, la școala gimnazială și liceu sunt 310 elevi.

Taxa la grădiniță este de 175 lei pentru programul scurt și 350 pentru program prelungit.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.

Crama JELNA caută bucătar cu personalitate: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Crama JELNA angajează bucătar cu personalitate. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan, IPROEB sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos: