23.6 C
Bistrița
luni, mai 4, 2026

Și-au luat scutire medicală ca să poată fuma liniștiți, în timpul orelor de curs

Polițiștii au depistat, în timpul unei acțiuni, patru elevi care nu erau la școală în timpul orelor de curs. Doi dintre aceștia, prinși fumând, și-au „justificat” absenteismul prin prezentarea unei scutiri medicale.

Periodic, polițiștii efectuează controale pe linia combaterii absenteismului școlar. Dacă o bună perioadă de timp nu au „prins” pe nimeni, săptămâna trecută au fost găsiți patru liceeni care nu erau la unitatea de învățământ, deși era în timpul orelor de curs.

În parcul din Piața Unirii erau doi elevi ai Liceului Tehnologic de Servicii Bistrița. Aceștia stăteau la povești cu oamenii din zonă.

Pe strada Lupeni, polițiștii au întâlnit doi elevi ai Colegiului Național „Andrei Mureșanu”, care fumau. Întrebându-i de ce nu se află la cursuri, cei doi liceeni au prezentat scutiri medicale pentru ziua respectivă.

„Elevii au fost legitimaţi şi îndrumaţi a se deplasa spre instituţiile de învăţământ aparţinătoare, urmând a se comunica situaţia cadrelor didactice din conducere„ ,anunță polițiștii locali.


 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Eurocompozite angajează Operatori: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița la Crama Veche, Patiseria Sweet Iris, Amicii Building

Eurocompozite angajează Operatori, Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. La Crama Veche sunt disponibile posturi de ospătar, pizzer, barman. Patiseria SWEET  IRIS angajează cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana are nevoie de un ajutor de bucătar priceput. Oferta completă, mai jos:

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...

Clinica ALTEO Bistrița: De la Reumatologie și Chirurgie Generală până la Cardiologie și Medicină Dentară

Cu o istorie de peste 30 de ani, Clinica ALTEO Bistrița este prima instituție medicală privată...