19.4 C
Bistrița
vineri, aprilie 25, 2025

PRUNDU BÂRGĂULUI: Primarul a coborât milităria jos din pod! Și scuipatul în locuri neamenajate se plătește…

Ordine și disciplină că altfel nu se mai poate! Primarul comunei Prundu Bârgăului, Doru Crișan, spune că s-a săturat de nesimțirea celor care nu știu cum să folosească bunurile publice și le distrug fără noimă. În toată comuna au fost montate peste 50 de camere de supraveghere și nu e faptă să nu fie văzută de ochiul vigilent al edilului. După ce un tânăr s-a luptat cu un coș de gunoi și s-a dovedit a fi mai puternic, distrugându-l fără jenă, primarul a postat astăzi pe pagina sa de Facebook regulamentul după care se folosesc zonele de picnic din comună. Ordine și disciplină e la Prund, vă spunem noi, după ce am dat o geană pe Regulament. Astfel, toate actele care trădează lipsa de educație sunt amendate și chiar nu se glumește. Atât de departe s-a ajuns că și scuipatul poate fi făcut numai în locurile special amenajate. Pentru ca niciun needucat să nu scape nepedepsit, camerele de supraveghere au fost montate inclusiv în zonele de picnic, asta până când civilizația va fi la ea acasă pe Bârgău.

Cât despre tânărul care a învins în luptă coșul de gunoi, acesta a fost găsit, amendat, pus să repare ce-a stricat. Primarul Doru Crișan a declarat pentru Bistrițeanul.ro că este profund dezamăgit de astfel de gesturi: „În loc să vină să-mi spună ce ar mai trebui să fac pentru ei, pentru tineri, să construim împreună ceva frumos în comuna asta, ei distrug. Este inacceptabil. Avem reguli pentru cei care nu știu cum să se comporte cu bunurile publice, avem și camere de supraveghere și sancțiuni. Facem tot ce trebuie ca să avem o comună curată, frumoasă, așa cum ne dorim”.

Mai jos vă lăsăm regulamentul impus celor din Prundu Bârgăului de primar. Citiți și lăsați-ne opinia voastră în comentarii.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Arena by Casa EMA angajează bucătar, STEWO Năsăud caută asistent manager și inginer calitate

Restaurant Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutr de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud, unde este nevoie de magazioner, inginer Calitate și asistent manager. Se fac angajări și la ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Škoda Elroq vine direct la tine: Test Drive la ușa ta, acum în Bistrița!

Bistrițenii au acum ocazia să descopere cel mai nou model electric din familia Škoda – Elroq – într-un mod complet diferit și extrem de comod: direct la ușa lor! Cu inițiativa „Test Drive la ușa ta”, MATEROM AUTOMOTIVE – Dealer & Service Autorizat Škoda, aduce viitorul mobilității acolo unde te afli, fie că ești acasă, la birou sau în oraș.

Se fac angajări la Crama Jelna, Rombat și Fan Courier: Noi locuri de muncă, în Bistrița

Crama JELNA angajează barman, ajutor barman, bucătar și maseur! ROMBAT caută operatori producție. NOI locuri de muncă în Bistrița, la SAN DECO Bistrița-Năsăud,  DIVANI & SOFA, AMICII Building și Ideal Print. Oferta completă, mai jos: