18.2 C
Bistrița
joi, septembrie 11, 2025

Aquabis: Lucrări de spălare și dezinfecție, în Valea Mare, Șanț, Lechința, Vermeș. Localități din BN, fără apă

În vederea efectuării unor lucrări de remediere a unei avarii apărute pe rețeaua de distribuție a apei, Aquabis anunță întreruperea totală a furnizării apei potabile, astăzi 12 septembrie între orele 8;30 – 14;00 (estimativ) în Sângeorz-Băi , pe strada Gării.

Între orele 16:00 – 18:00 (estimativ), se întrerupe apa în Bistrița pe strada Lalelelor și,  parțial, pe strada Lăcrămioarelor.

Între orele 11:30 – 16:00 (estimativ), se întrerupe apa potabilă în localitățile Simionești, Budacu de Jos, Monariu și Budus.

Tot azi, 12 septembrie 2023, între orele 10:00 – 13:30 (estimativ ), în localitatea Rusu de Jos.

Între orele 10:30 – 20:00 (estimativ), se întrerupe apa potabilă în Șieu pe strada Parcului, de la intersecția cu Ardan, și pe strada Eroilor de la intersecția cu Posmuș.

În zilele de 13 și 14 septembrie 2023, se vor executa lucrări de spălare și dezinfecție a rezervoarelor din Valea Mare și Șanț și a rețelelor de aducțiune și distribuție.

În 14 septembrie 2023, de la ora 08:00 la 20:00, se vor executa lucrări de spălare si dezinfecție a rezervorului din Lechința și Vermeș a rețelelor de aducțiune și distribuție.

În aceasta perioadă apa nu va fi potabilă în cele patru localități.

*************

Vă asigurăm că o echipă de intervenție se află la fața locului și ia toate măsurile necesare astfel încât reluarea furnizării apei să aibă loc în cel mai scurt timp posibil.

Menționăm că apariția avariilor pe rețeaua publică de alimentare cu apă nu poate fi anticipată. Ea este, de cele mai multe ori, însoțită de întreruperea imediată a furnizării apei în zonele implicate.

Din acest motiv, în unele situații, anunțarea întreruperii furnizării apei poate avea loc după sistarea efectivă a alimentării cu apă”, transmite Aquabis.

În urma manevrelor executate pe rețeaua de distribuție a apei potabile, există posibilitatea deprecierii parametrilor calitativi ai apei (creșterea turbidității). Pentru acest fapt – înainte de consum – vă rugăm să lăsați apa să curgă câteva minute, pentru limpezire.

AQUABIS S.A. îşi cere scuze faţă de consumatori pentru disconfortul apărut în acest interval.

Telefon Dispecerat : 0263/21.31.17 şi 0372/74.24.78.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos:

Cele mai noi modele Škoda vin la Bistrița, la Caravana Škoda 2025

Caravana Škoda 2025: În 27 și 28 septembrie, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) se va transforma într-un adevărat showroom în aer liber, unde pasionații de mașini și familiile bistrițene sunt invitați să descopere cele mai noi modele Škoda, să participe la test drive-uri și să se bucure de surprize, concursuri și premii atractive.

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos: