28.8 C
Bistrița
sâmbătă, iunie 7, 2025

Aquabis: Străzi din Bistrița, fără apă potabilă astăzi. Trei zile, fără potabilă în Șanț și Valea Mare

În vederea remedierii unei avarii identificate pe rețeaua de distribuție a apei, Aquabis anunță întreruperea furnizării apei potabile, astăzi, de la ora 09.00 până la ora 14.00 (estimativ) în Bistrița, pe strada Ștefan Octavian Iosif și străzile adiacente.

Între orele 19.00 – 23.00 (estimativ), se întrerupe apa potabilă în Bistrița, pe strada Andrei Mureșanu și Aleea Ineu (parțial).

Marți, 10 iunie, miercuri, 11 iunie și joi, 12 iunie 2025 Aquabis va întrerupe furnizarea apei în localitățile Șanț și Valea Mare.

Este necesar pentru realizarea acțiunilor de spălare și dezinfecție a rețelelor de aducțiune și distribuție și a rezervoarelor de stocare a apei.

„În această perioadă, apa furnizată până la golirea rezervoarelor va fi hiperclorinată, prin urmare NU va fi potabilă.

Furnizarea apei va fi reluată în data de 12 iunie 2025, în jurul orei 18.00.

Rugăm consumatorii din aceste localități să stocheze necesarul minim de apă care să acopere nevoile de consum și uz casnic pe perioada întreruperii furnizării apei potabile”, precizează Aquabis.

*********************

În urma manevrelor executate pe rețeaua de distribuție a apei potabile, există posibilitatea deprecierii parametrilor calitativi ai apei (creșterea turbidității). Pentru acest fapt – înainte de consum – vă rugăm să lăsați apa să curgă câteva minute, pentru limpezire.

AQUABIS îşi cere scuze faţă de consumatori pentru disconfortul apărut în acest interval.

Telefon Dispecerat – 0263/21.31.17 şi 0372/74.24.78.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...

Patru prieteni din Bistrița rescriu povestea Brikada, acum Rollin Smoke! Au adus din Belgia rețetele și ospitalitatea care le-au făcut faimoase restaurantele acolo

Brikada a fost și se pare că rămâne un loc al poveștilor frumoase din Bistrița, inspirate și spuse de tineri. Când credeai că farmecul locului va apune după ce Matei (fondatorul localului) a renunțat la administrare, la doar câteva săptămâni distanță aici începe o nouă poveste. Este spusă de două familii de prieteni, care au părăsit Belgia și afacerile de succes...