4.7 C
Bistrița
sâmbătă, decembrie 13, 2025

Asociația Bisericii Ortodoxe a asigurat masa de Paște pentru 1400 de persoane! Au fost distribuite 5 tone de alimente

Asociația Filantropia Ortodoxă Bistrița-Năsăud a distribuit zilele trecute, la persoanele nevoiașe din județ, 5 tone de alimente. Acestea au ajuns la 1.400 de persoane din întreg județul.

1.400 de persoane din întreg județul au avut ce pune pe masa de Paște, grație Asociației Filantropia Ortodoxă Bistrița-Năsăud, care, chiar înainte de sărbători a distribuit prin voluntarii săi nu mai puțin de 5 tone de alimente.

Cei mai puțini norocoși au primit carne, făină, zahăr, ulei, orez, cașcaval, salam, conserve, ciocolată, pască, cozonaci, ouă, turtă dulce, fructe și chiar cafea. Alimentele au fost donate, pe parcursul unei campanii începute în urmă cu o lună.

Printre cei care au primit alimente de Paște s-au numărat mai multe femei care își cresc copiii singure, persoane bolnave sau bătrâni. Misiunea voluntarilor asociației nu a fost una ușoară, aceștia fiind nevoiți să străbată dealuri și noroaie pentru a ajunge cu pachetele la cei mai puțin norocoși.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.

Se fac angajări la AQUABIS: Posturi disponibile în Bistrița, Beclean, Năsăud și Bârgău

Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la IPROEB, ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. Lista completă, mai jos:  

Primul floromat și pe Valea Bârgăului, de la Florăria Deny! Îl găsiți plin de buchete, non-stop, lângă Profi, în Prund!

Flori non-stop pentru toată Valea Bârgăului, începând de ieri, de la Florăria Deny, care a amplasat...