20.3 C
Bistrița
duminică, mai 17, 2026

Avocată din Bistrița sancționată după ce a înjurat la primul tur al alegerilor un reprezentant PSD. Ce s-a întâmplat:

O avocată din Bistrița care deținea funcția de președinte al unei secții de votare a fost înlocuită, ieri, după ce la primul tur al alegerilor prezidențiale a înjurat un reprezentant al PSD și a refuzat să îi înregistreze o cerere.

Potrivit Agerpres, avocata era președinta Secției de votare nr. 36 din Bistrița. Aceasta a fost înlocuită în urma unei decizii a Biroului Electoral Județean Bistrița-Năsăud, în urma unei plângeri depuse de PSD Bistrița-Năsăud în data de 12 noiembrie. Plângerea a fost analizată ieri.

Partidul Social Democrat susținea că avocata nu și-a respectat atribuțiile și a avut un comportament jignitor și indecent. Filiala bistrițeană a PSD a cerut nu doar înlocuirea acesteia, ci și sancționarea sa contravențională.

În plângere se arată că avocata a cerut membrilor secției de votare, în ziua votului, să semneze „în alb” procesele verbale de consemnare și centralizare a voturilor, ceea ce a și dus la depunerea unei contestații și deplasarea la secția de votare a doi reprezentanți BEJ pentru remedierea situației create.

Fostul președinte de secție a refuzat și să înregistreze și să dea curs solicitării reprezentantei PSD de a primi o copie după lista electorală suplimentară. Avocata a început să folosească expresii jignitoare la adresa reprezentantei PSD din secția de votare, lucru dovedit prin înregistrarea audio-video din timpul operațiunii de numărare a voturilor.

Președintele BEJ, judecătorul Reghina Berari a decis să o sancționeze cu avertisment pe avocată și a sesizat Autoritatea Electorală Permanentă pentru înlocuirea de îndată din funcție.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Pentru seri de poveste lângă un pahar de vin bun, musai să ajungeți la AOP – proiectul lui Ciprian Macavei! E altceva…

De câteva zile, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, la numărul 15, unde istoria orașului se întâlnește cu...

Se fac angajări la Physio Total, Sanovil, Gelateria Aniela și Eurocompozite! NOI locuri de muncă, în Bistrița

La terasa Crama Veche sunt disponibile posturi de ospătar, pizzer, barman, iar Eurocompozite caută Operatori. Patiseria SWEET  IRIS angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

Dr. Katalin Silaghi se alătură echipei Clinica Skinova Bistrița!

Echipa Clinicii Skinova Bistrița, cel mai nou centru dedicat sănătății și esteticii pielii din orașul nostru,...