1.2 C
Bistrița
vineri, decembrie 8, 2023

Bărbatul ce și-a bătut cu bestialitate câinele, reținut!

Un caz șocant, zilele trecute, la Dumitra, unde un bărbat în stare de ebrietate a bătut cu bestialitate un câine. Poliția Animalelor a decis reținerea acestuia.

Duminică seara, un bărbat din Dumitra, băut fiind, s-a comportat cu bestialitate cu un câine ce-i fusese încredințat de o consăteancă.

Acesta ar fi aruncat câinele în pârâu, l-a scos și l-a lovit crunt. O parte din oribila scenă a fost filmată, ajungând pe rețelele de socializare.

Poliția Animalelor s-a sesizat, a deschis dosar penal și a început cercetările.

VIDEO Și-a bătut cu bestialitate câinele, acum are dosar penal

Polițiștii au decis să-l rețină, acesta aflându-se în arest.

La data de 14 aprilie a.c., în urma cercetărilor și probatoriului administrat într-un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de rănirea sau schingiuirea animalelor, polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor Bistrița-Năsăud au dispus reținerea pentru 24 de ore, a unui bărbat de 43 de ani, din Dumitra, bănuit de comiterea faptei.

În fapt, la data de 12 aprilie a.c., polițiștii s-au sesizat din oficiu, în urma unor imagini apărute pe o rețea de socializare. Din cercetările efectuate până la această dată, a reieșit faptul că bărbatului i-ar fi fost încredințat un câine care aparținea unei femei de 78 de ani, din Dumitra. La data de 10 aprilie a.c., bărbatul de 43 de ani, aflându-se în stare de ebrietate, ar fi lovit și trântit câinele, pe care ulterior l-ar fi abandonat.

În prezent, bărbatul se află în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud, iar cercetările continuă sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud, în vederea documentării faptei și tragerii la răspundere a persoanei vinovate„ a transmis, pentru Bistrițeanul.ro, purtătorul de cuvânt al IPJ BN, Crina Sîrb.

Câinele tot nu a fost găsit, existând diferite informații, dar fără a se concretiza.

Poliția Animalelor atrage atenția că cei ce omoară sau schingiuiesc animale riscă închisoare.

 

 

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

  1. Asteptam sentinta si domnul care a comis faptele de violenta sa ne spuna ce a facut cu cainele, nu sa ascunda. Apoi speram sa nu se inchida ochii ca a condus sub influenta alcoolului, violenta publica, disturbarea linistii publice si cu siguranta ca mai sunt catva acuzatii de facut.
    Toata lumea e cu ochiii pe acest caz din Romania si din afara.

  2. Cata vreme statul nu vrea sa mai aplice masuri cu pedepse ” mdievale ” … amenzile si puscaria, nu rezolva problema . Ia sa-i fie trasa si lui o mama de bataie in public, asa cum vedem prin filmele medievale chinezesti ori coreene, sau la arabi… sa vedeti voi atunci ce ordine si cata ” omenie ” ar fi peste tot !

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Scurt ghid turistic pentru cei care vor să viziteze Macao

Macao mai este cunoscut și ca „Vegas-ul Chinei” grație multitudinii de cazinouri de top prezente în acest oraș. El este însă și o destinație turistică ideală dacă vrei să petreci un weekend sau chiar mai mult într-un oraș asiatic extrem de dezvoltat.

Stewo Plast Năsăud caută personal curățenie, Orange angajează manager. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Plast Năsăud caută personal curățenie. Se oferă salariu atractiv, transport asigurat, bonuri de masă de 30 lei/zi lucrătoare. Restaurantul Arena by Casa EMA caută ospătar, barman și ajutor bucătar. Clinica Sanovil are nevoie de specialist marketing & comunicare și infirmieră part-time.

LEONI Bistrița: Anunț solicitare Autorizație mediu

SC LEONI WIRING SYSTEMS RO SRL anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de obținere a Autorizației de mediu pentru funcționarea FABRICĂ DE PRODUCȚIE DE ECHIPAMENTE ELECTRICE ȘI ELECTRONICE...